• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Yenidoğanın Uyku Düzeni
 • 0

Yenidoğanın Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Yenidoğan bebek, dış dünyaya uyum sağlamak için hızlı bir gelişime ihtiyaç duyar. Bu gelişimi de uyku ve anne sütü sağlar. Bundan dolayı yenidoğan, günün 16-18 saatini uyuyarak geçirir. Bebek bu uyku süresini 2-4 saatlik periyotlar halinde uyuyup uyanarak geçirir.

Kesintisiz bir uykunun ardından genellikle anne sütü almak için uyanırlar. Bu yüzden, anne babaların geceden sabaha dek deliksiz bir uyku uyuması neredeyse imkansızdır ☺ Bebeğiniz uyandığında sizin de uyanıp onunla ilgilenmeniz, beslemeniz ve altını değiştirmeniz kaçınılmazdır. Yenidoğanın gece, gündüz, saat gibi kavramları yoktur. Bunun için en az altı aylık olmaları gerekir.

Yenidoğan için ideal uyku ortamı nasıl olmalı?

Yeni dünyasına uyum sağlamaya çalışan bebeğiniz için öncelikle ihtiyaç duyduğu sıcak, huzurlu ve konforlu ortamı sağlamalısınız. Bunun için olmazsa olmazlar ise sessizlik, ideal sıcaklık (21-25 °C arası) ve hafif bir loş ışıktır.

Bebeği gece gündüz düzenine alıştırmak için ne yapabiliriz?

Bebek zamanla gece gündüz kavramlarını anlamaya başlayacaktır. Aileler bu sürece katkıda bulunmak için bebekle gündüzleri daha fazla etkileşim içinde olabilir, akşam olduğundaysa ev içi sessizliği sağlayarak, ışığı azaltabilir. Ancak her halükarda bebeğinizin gece gündüz farkını anlaması ortalama altı ayı bulacaktır.

Bebek uyku eğitimi nedir?

Aileler zaman zaman bebeklerinin uyumadıklarından şikayetçi olabiliyor. Geliştirilen çeşitli yöntemler ailelere yardımcı olabilir. Farklı metotlar olmakla birlikte en popüler 3 uyku eğitimini inceledik.

Tracy Hogg Uyku Eğitimi Yöntemi

Yöntemi bebek hemşiresi olan Tracy Hogg geliştirmiştir. Uyku saati yaklaşan ve mahmurlaşan bebek yatağına yatırılır. Ebeveyn, bebeğin görüş alanında çıkar ve onu yalnız bırakır. Bu durumda bebeklerin çoğu ağlayacaktır. Tekrar bebeğinizin yanına gitmeli onu sadece kucağınıza almalısınız.  Sakinleştikten sonra ise bebeği tekrar yatağına koymalısınız.

Kim West Uyku Eğitimi Yöntemi

Bir önceki yöntem sıklıkla bebeğin ağlamasına yol açtığı için aileler haklı olarak çekinebiliyor. Kim West yöntemi şu şekilde uygulanır. Bebeğin uykusu geldiğini anladığınızda onu yatağına yatırmalısınız. Yatağın yanında durup bebeği okşamalı veya kısık sesle konuşmalısınız. Bebeğiniz rahatlayacak ve uykuya daha kolay dalacaktır. Bu yöntem sürekli uygulanmalıdır. Zamanla yataktan uzaklaşarak ve daha az zaman ayırarak etkileşim azaltılmalı, kendi kendine uyumasını sağlanmalıdır.

William Sears Uyku Eğitimi Yöntemi

Çocuk doktoru olan Willianm Sears ise gün içinde bebekle sık sık temas etmenin, kucağa almanın uyku eğitiminin bir parçası olduğunu belirtiyor. Bu yönteme göre, yatmadan önce bebeğe kısa ılık bir banyo yaptırılmalı ve karnı doyurulmalıdır. Ebeveyn, bebekle aynı odada uyumalı ve derin uykuya geçinceye dek (uykuya daldıktan ortalama 20 dk. sonra) yanından ayrılmamalıdır.

Ailelere Uyku Düzeni Hakkında Öneriler

 • Uykusu geldiğinde besleyerek ya da gece uyusun diye düşünerek uykusunu ertelemeyin. Aksi takdirde huysuzlanıp ağlamaya başlayabilir. Sonrasında bebeği sakinleştirip uyutmak daha zor olacaktır.
 • Bebeğinizle aynı yatakta uyumayın. Ancak aynı odada farklı yataklarda uyuyabilirsiniz. Böylece, geceleri uyanıp onunla daha kolay ilgilenebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz kokunuzu ve sesinizi duyduğunda kendisini daha güvende hissedecektir.
 • Uyku saati öncesi bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun.
 • Uyku rutini oluşturmaya çalışın. Uykudan önce ılık ve kısa bir duş ya da her zaman yanında olacak bir uyku arkadaşı gibi.

Bebekler uyumakta neden zorluk çeker?

 • Bebek uykusu geldiğini ağlayarak, sızlanarak, esneyerek uyumak istediklerini gösterir. Bu sinyalleri kaçırmak, bebeği uyanık tutmaya çalışmak uykusunu kaçırabilir. Nihayetinde de uykuya dalması çok daha güç olur.
 • Bazı bebekler bir alışkanlık olarak uyumak için anne babasından ilgi bekler. Bu ilgiyi görmeden uykuya dalmaz.
 • Açlık veya herhangi bir rahatsızlık (gaz, kaka yapamama, burun tıkanıklığı, pişik vs.) durumu uykusunu engelleyebilir.
 • Uyku ortamı çok gürültülü veya aydınlık olabilir. Odanın fazla sıcak olması, nemli olması uykuya dalışı güçleştirir.
 • Giysileri rahatsız edebilir.

Not: Bebeğiniz hiçbir sorunu olmadığı halde de uyumayabilir ve bu beklenir bir durumdur.  Dış dünyaya alışmaya çalışan bebeğiniz zamanla gece ve gündüzü öğrenecektir. Böylece uyku saatleri de normalleşecektir.

Bebeğin rahat uyuması için altı basit öneri

 • Uykudan önce ılık bir banyo yaptırmak
 • Masaj yapmak
 • Kitap, masal okumak, hafif müzik dinletmek
 • Karnını doyurmak
 • Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak
 • Odasının huzurlu ve dingin (karanlık, sessiz, havalandırılmış, ılık vb.) olmasını sağlamak

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *