• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Probiyotikler Çocuklar İçin Faydalı mı?
 • 0

Probiyotikler Çocuklar İçin Faydalı mı?

Probiyotiklerin hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde sağlıklı etkileri vardır. Probiyotikleri sindirim sistemimiz ve genel sağlığımız üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip doğada bulunan canlı bakteri ve mayalar olarak tanımlayabiliriz. Probiyotikler, temel olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye, daha az hastalanmamıza ve hastalıklarla daha iyi mücadele etmememize yardımcı olur. Özellikle salgın hastalık dönemlerinde (okul zamanı, kış dönemi, mevsim geçişleri gibi) çocuklar arasında bulaş riski yüksektir. Probiyotikler ile bu hastalıkların bulaş riski azaltılabilir.

Probiyotikler vücuda zarar verme riski olan bakterilerin oluşumunu engellemeyi ve oluşan bakterilerin ise yaşamasının ve çoğalmasının önüne geçebilmeyi sağlar. Peki, probiyotikler tam olarak hangi sağlık sorunları ve hastalıklarla mücadele etmekte bize yardımcı olmaktadır?

 • İshal: Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle enfeksiyona bağlı ishalle mücadelede önemli katkı sağlar.
 • Laktoz intoleransı: Yapılan bazı çalışmalar prebiyotik tüketiminin laktoz intoleransı semptomlarını azalttığını, hatta tamamen ortadan kaldırabildiğini bildirmektedir.
 • Bazı alerjik hastalıklar: Bebeklerde sık görülen atopik egzama ve alerjik rinit ataklarında görülür.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları: Nezle, grip, otit, farenjit, sinüzit gibi hastalıklar çocukları sık etkiler. Probiyotik kullanımı çocuklarımızın daha az üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesine ve hastalık durumunda da semptomların daha hafif olmasına yardımcı olur.
 • Antibiyotik kullanımının ortaya çıkabileceği hastalıkları engelleyebilir: Hekiminiz çocuğunuza antibiyotik başlamaya karar verdiyse, kendisine antibiyotik ile birlikte probiyotik kullanılmasını önerip önermediğini sorun. Çünkü yapılan bazı kısıtlı çalışmalar antibiyotiklerin çocuklara yapabileceği olumsuz etkilerin probiyotikler ile engellenebildiğini bildirmektedir.
 • Kronik hastalıkların oluşumunu engelleyebilir.

Her Çocuk Probiyotik Kullanmalı mı?

Bebekler ve çocuklar için probiyotik kullanımının genel olarak faydalı olduğu düşünülmektedir. Probiyotiklerin zaman içinde artan popülerliği marketlerde satılan birçok ürünün etiketine “probiyotik kaynağı, probiyotik ile zenginleştirilmiş” gibi maddeler eklenmesine neden olmuştur. Ayrıca sadece eczanelerde satılan probiyotik içeren mama, kapsül, tablet, damla formunda ürünler de mevcuttur.

Hangi Probiyotikleri Kullanmalı?

Birbirinden farklı etkilere sahip probiyotikler mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var. İlki probiyotiğin içeriği nedir ve klinik olarak faydaları kanıtlanmış mı? İkincisi ise çocuklar ve/veya bebekler için uygun mu?

Nasıl Probiyotik Alabilirim?

Probiyotikleri doğal besinler yoluyla veya takviye besinler aracılığıyla alabilirsiniz.

 • Probiyotik ile zenginleştirilmiş yoğurt, kefir, boza, tarhana, fermente besinler, sirke, fermente peynirleri kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizde mama kullanıyorsanız birçok güvenilir markanın probiyotik içeren mamaları bulunmaktadır.
 • Bazı besinlerse prebiyotiktir. Yani probiyotiklere besin sağlarlar. Bunlar nelerdir? Yer elması, soğan, sarımsak, pırasa, kuşkonmaz, hindiba, keten tohumu, arpa, yulaf vd.
 • Eczanelerde satılan probiyotik içeren damla, tablet vd. formdaki ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Probiyotik Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda probiyotik eksikliği aşırı gaz, kabızlık, ishal ve şişkinlik gibi semptomlara yol açar. Bu durumda probiyotik ve prebiyotiklerden faydalanmanız önerilebilir. Fayda görmek için en az 2 hafta boyunca düzenli bir şekilde her gün bu ürünleri kullanmak gerekir.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz tüm faydalarına rağmen bilinmesi gereken en önemli şey probiyotiklerin ilaç olmadığıdır. Yani bugün için hastalıkları tek başına iyileştiremezler. Ancak bağışıklık sistemine olan katkısı sayesinde çocuklarımızın bazı enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir ve hastalığın semptomlarını hafifletebilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *