• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
  • 0

Okul Başarısında Vitamin ve Minerallerin Rolü

Çocuklarımızın sağlıklı gelişiminde vitamin ve minerallerin rolü oldukça önemli. Ayrıca okul başarısında da sağlıklı beslenme ve vücuda gerekli vitaminleri almanın yararı şüphesiz…  İyot, demir ve B12 vitamini eksikliğinin okul başarısını olumsuz etkilediği de bilinen bir gerçek. Ancak hemen takviye vitamin almayı düşünmemek gerekiyor. Bunun yerine doğal ve sağlıklı besinlerle de bu vitaminleri vücudumuzda depolamak mümkün. Bazı durumlarda ise hekim tavsiyesiyle vitamin takviyesi düşünülebilir.

Kalsiyum: Büyüme çağındaki çocukların sağlıklı gelişimi için gereklidir.Okul çağında günlük 800 miligram kalsiyum alınması önerilir. Bu ihtiyaç süt ve süt ürünlerinden karşılanabilir.

Sodyum ve potasyum: Bu iki mineral vücutta kendiliğinden oluşmaz. Besinlerden alınır. Bu minerallerin eksikliği, halsizlik, yorgunluk, kramplar, kas ağrıları ve dolaşım bozukluğu gibi sorunlara neden olabilir. Fasulye, mercimek, bezelye, fındık, badem, ceviz ve yer fıstığı sodyumdan zengin besinlerdir. Yeşil mercimek, kuru hurma, ıspanak, avokado, mantar, ceviz, kayısı, enginar, patates ve muz ise potasyumdan zengin besinlerdir.

İyot, çinko, demir eksikliği: Çocuklarda sık görülür. Okul başarına doğrudan etki eder. Özellikle iyot eksikliği zeka geriliğine yol açabilmekte ve okul başarısını da olumsuz etkileyebilmektedir. Takviye vitamin ve minerallerden yararlanmak gerekebilir.

B12 eksikliği: Gelişimsel, davranışsal bozukluklara ve okulda başarısızlığa neden olabilir. Eksikliği durumunda çocuklarda sürekli bir yorgunluk ve vücudun farklı yerlerinde ağrı izlenebilir. Kırmızı et, balık, tavuk ve süt ürünlerinde bol miktarda mevcuttur. B12 vitamini, nörolojik fonksiyonların sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olur.

C vitamini: Grip ve nezleden korur. Bağışıklık sistemini destekler. Okul devamlılığını sağlar. Portakal, mandalina, kivi ve limon önemli C vitamini kaynaklarıdır. Okul çağı çocuklarında her gün en az 1 portakal, 1 kivi ya da 2 mandalina tüketilmesi önerilir. Bu meyveleri suyunu çıkararak değil bütün olarak tüketilmesi tercih edilmelidir.

D vitamini eksikliği: Çocuklarda kemik gelişimini olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemini destekler.

A vitamini: Göz ve beyin gelişimi için gereklidir. Enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Sağlıklı büyümeye yardımcı olur. Kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur.⠀

Beslenme çantası için menü önerileri:

  • Pazartesi: Taze sıkılmış meyve suyu, ev yapımı poğaça
  • Salı: Ayran, simit, meyve
  • Çarşamba: Süt, ev yapımı kek
  • Perşembe: Taze sıkılmış mevsim meyvelerinin suyu, peynirli sandviç
  • Cuma: Ekmek arası köfte (yağsız tavada) ya da tavuk

Not: Gereksiz vitamin kullanımı çocuklarımızın sağlığında ciddi sorunlara yol açabilir. A, D, E, K gibi yağda eriyen vitaminler gereğinden fazla alındığında vücudun bazı organlarında birikir. Böylece o organların çalışmasını olumsuz etkileyebilir ve önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir.⠀

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *