• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Hamile Anneler Bebeğini Emzirebilir mi?
  • 0

Hamile Anneler Bebeğini Emzirebilir mi?

Anne sütü, bebekleri hayata hazırlayan en kıymetli besin. Dünyaya gözlerini açan yenidoğan büyümek ve gelişmek için tüm enerjisini anne sütünden alır. Bebeğin bağışıklık sistemi anne sütü ile gelişir. Anne sütünün bebeğe yaptığı psikolojik gelişim de oldukça değerlidir. Annelere bebeklerini emzirmeyi yaşamın ilk 6 ayında hiçbir koşulda bırakmaması öneriliyor. Ayrıca mümkünse emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi tavsiye ediliyor. Ancak bazı durumlar oluyor ki anneler bebeklerini emzirmeye devam edip etmeme konusunda şüpheye düşüyor. Bunlardan biri de ilk çocuğundan kısa bir süre sonra yeniden gebe kalan anneleri içeriyor. Emzirme sırasında hamile kalan kadınlar hem dünyaya gelmiş hem de gelecek olan bebekleri açısından emzirmenin bir sorun olup olmayacağı konusunda endişe duyuyor. Ancak endişelenmeye gerek yok. Emziren anneler gebelik sürecinde bebeklerini emzirmeye devam edebilir. Annenin emzirmesi anne karnındaki ya da annesini emen bebeği zehirlemez. Hamileyken bebek emzirme durumuna tandem emzirme adı verilir.

Hamile Annenin Bebeğini Emzirmesi Anne Karnındaki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamileyken bebek emzirmenin bir problem olmadığını, emzirmeye devam etmenin bebekleri zehirlemeyeceğini açıkladık. Ancak hamileyken emzirmenin yani tandem emzirmenin farklı sorunlara yol açabileceği de tartışılıyor. Ancak tüm bu tezler de geçtiğimiz yıllar içinde çürütülmüştür. Hamile bir kadının bebeğini emzirdiğinde, anne karnındaki bebeğin gelişemeyeceği, erken doğumun söz konusu olabileceği ya da bebeğin düşük doğum ağırlığı ile dünyaya geleceği gibi tezler bugün için doğru değildir. Bu nedenle bir annenin ne emzirdiği bebeği ne de karnındaki bebeği için bu açıdan endişelenmesine gerek yoktur. Emzirmeye 2 yaşına hatta 3 yaşına kadar devam edebilir.

İki Bebeği Birden Emzirme

İki bebeği birden emzirmeye devam etmek anneler için yorucu olabilir. Ancak tıbbi açıdan bebekler için de anne için de olumsuz bir tarafı yoktur. Annenin bu süre içinde kaliteli beslenmeye, dinlenmeye, stresten uzak durmaya dikkat etmesi gerekir. Bebek doğduğunda ise ilk 1 saat içinde mutlaka emzirilmesi gerekir. Böylece bebek hayati önem taşıyan antikorları annesinden alabilmiş olur.

İki bebeği birden emzirmenin tek sorunlu noktası ise yeni doğum yapan annenin sütünün yeniden kolostrum sütüne dönmesidir. Bilindiği gibi doğumdan sonra ilk 4-5 gün anne tarafından yavruya verilen ilk süt kolostrum sütü olarak adlandırılır. Bu süt normal anne sütünden farklı bir forma sahiptir. Daha yoğun ve sarımsı renktedir. Hafif tuzlu ve tatlıdır.

Halihazırda annesini emen bebek sütün bu tadını beğenmeyebilir. Sütü kendiliğinden bırakabilir. Bebeğin dışkısında değişiklik olabilir. Bu durum birkaç gün içinde düzelir. Büyük bebeğiniz yeniden anne sütünü almaya başlayabilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *