• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Geniz Eti
  • 0

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti ya da adenoid solunum yolunda burnun hemen arkasında yer alır. Nefes alıp verme esnasında vücudumuza solunum yolu ile girebilen mikroorganizmaların ilk temas noktalarından biridir. Bu yapı mikroplarla mücadele etme mekanizmasına sahip olduğu gibi bu mikroplar nedeniyle büyüyebilir, enfekte olabilir. Sigara dumanına maruz kalma ve alerji geniz eti büyümesinin en önemli nedenleridir. Geniz eti büyümesi çocuklarda özellikle de 3 ila 7 yaş arasında görülen bir hastalıktır.  Kreşe, anaokuluna giden ya da okula yeni başlamış çocuklarda geniz etine bağlı rahatsızlıklar sık görülür. Genzi eti genellikle 7 yaşından sonra küçülmeye başlar. Çocuğa yaratacağı sorun da buna bağlı olarak ortadan kaybolur.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Büyüyen veya enfekte olan geniz eti bir dizi farklı belirtilerle kendini gösterir. Bunlar nelerdir?

  • Büyüyen geniz eti solunumu güçleştirir. Buna bağlı olarak çocukta horlama, ağız açık uyuma, uyku apnesi gelişebilir.
  • Enfekte olan geniz eti koruyucu bağışıklık dokusu olmaktan çıkabilir, mikroorganizmalar için bir rezervuar haline gelebilir. Bu da geniz çevresinde, üst solunum ve sindirim sisteminde enfeksiyonlara neden olabilir. Orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, akciğer iltihabı gibi problemler söz konusu olabilir.
  • Solunum almakta güçlük çeken çocukta yüz ve çenede şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, dişlerle çapraşıklık, göz altlarında çöküklük olabilir. Bu durum adenoid yüz yapısı olarak tanımlanır.
  • Solunum yolunda tıkanıklıklar yaşayan ve buna bağlı olarak belirttiğimiz şikayetleri söz konusu olan çocukta büyüme ve gelişme geriliği, dikkat dağınıklığı, ders başarısında azalma, huzursuzluk, asabiyet, konuşma bozukluğu gibi daha farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Tanı

KBB uzmanı tarafından hastalığın tanısı konur. Uzman doktor ince bir hortum ve kamera ile burun deliğine girerek kolayca hastalığın tanısını koyabilir.

Tedavi

Geniz eti büyümesinin tedavisi geniz etinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu ameliyata adenoidektomi denir. Ameliyat her yaşta yapılabilir. Genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında güvenle yapılan bir tedavi yöntemidir. Ameliyat süresi yaklaşık 10 dakikadır. Bazı sınırlı olgular hariç hastanede yatış gerektirmez. Hasta ameliyatın yapıldığı gün taburcu olabilir.2-3 gün geniz ve boğazda ağrı olabilir. Bir iki gün çok sıcak ve çok soğuk gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Okula giden çocuklara ameliyatın ardından genellikle 1 hafta kadar bir rapor verilmesi uygundur. Günümüzde yaygın olarak buharlaşma yöntemi ile endoskop yardımıyla geniz etinin çıkarılması tercih edilmektedir. Bu tedavide radyofrekans enerjisi ile büyümüş geniz eti buharlaştırılarak genizden çıkarılmaktadır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *