• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Erken Ergenlik
 • 0

Erken Ergenlik Kızlarda 8 Erkeklerde 9 Yaşında Başlıyor!

Ebeveynleri son yıllarda endişelendiren en önemli konulardan biri erken ergenlik…

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde cinsiyet özellikleri olgunlaşır. Görünüşümüz ve karakterimiz şekillenir. Ergenlik kızlarda genellikle 10 yaşında meme gelişimiyle başlar. İlk menstrüasyon da 12 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında ise ergenlik süreci kızlara göre biraz daha geç olmakla birlikte 11-12 yaşlarında başlar.

Erken ergenlik, çocukların ergenlik dönemine olması gerekenden daha erken girmesidir. Kızlarda 8 yaşından, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenlik döneminin başlaması erken ergenlik olarak tanımlanır. Kızlarda ilk menstrüasyonun 10 yaşından önce görülmesi de erken ergenlik olarak değerlendirilir.

Erken Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

 • Kız çocuklarında 8 yaşından önce meme gelişimi, kıllanma, sivilce, erişkin tipi vücut kokusu, hızlı büyüme ve kilo olma
 • Erkek çocuklarında 9 yaşından önce cinsel organın büyümesi, kıllanma, sivilce, seste kalınlaşma, hızlı büyüme ve kilo olma

Not: Bazen fazla kilolu kız çocuklarında göğüs bölgesinde görülen yağlanma ailede erken ergenlik şüphesi yaratabiliyor. Bazense tam tersi bir şekilde meme gelişimi fark edilemiyor ve bu durum aile tarafından fazla kilo olarak değerlendiriliyor. Bu gibi durumlarda en doğrusu çocuk endokrinolojisi uzmanına başvurmaktır.

Erken Ergenlik Nedenleri

 • Genetik
 • Beslenme hataları ve obezite
 • Östrojenik etkilere sahip lavanta gibi bitkisel yağların, propolis gibi destek ürünlerinin erken yaşlarda kullanımı, kozmetik ürünlere heves edilmesi (oje, ruj vb.)

Erken Ergenliğin Olumsuzlukları

Erken ergenlikte çocuğun kemikleri hızla olgunlaşır. Bu da erişkin boyuna geldiğinde çeşitli olumsuzlukları beraberinde getirir. 8 yaşındaki çocuğun kemik yaşı 11 saptanabilir. Bu durumda çocuk, erişkin yaşına geldiğinde akranlarından daha kısa bir boya sahip olabilir.

Ergenliğin en zor yanı duygusal değişikliklerle baş etmektir. 8 yaşında arkadaşları oyun oynarken erken ergenliğe giren bir çocuk sosyal sorunlar yaşayabilir.

Tedavi Nedir?

Ergenliği başlatan ve merkezi sinir sistemince salgılanan ‘GnRH’ hormonunun farmakolojik benzerleri çocuğa verilir. Böylece yumurtalıkların hormon üretimi geciktirilir. Kızlarda menstrüasyon yaşını ötelemek amaçlanır. Tedavideki en önemli hedef, çocuğun hızlı fiziksel gelişimini yavaşlatmak ve normalleştirmektir. Tedavi aylık ve üç ay aralıklı enjeksiyonlarla uygulanır. Tedavi boyunca çocuk endokrinoloji uzmanı çocuğun gelişimini sürekli takip eder.

Ebeveynler Doğru İletişim Kurmaya Dikkat Etmeli

Ergenlikte çocuklar bedensel değişimlerle birlikte ruhsal ve sosyal açıdan da değişiklikler yaşarlar. Ergenliğin erken olması çocukların yaşadıkları ruhsal dalgalanmayı artırır, sosyal uyum yeteneklerini azaltır. Bu sebeplerle erken ergenlik yaşayan çocuklarla iletişim kurarken dikkatli olunmalıdır. Ebeveynler bu şekilde çocuklarına yardımcı olabilirler. Peki, nelere dikkat etmek gerekir?

 • Çocuğunuzun kişiliğine saygı duyun, sevginizi ve desteğinizi hissettirin.
 • Dış görünümüyle ilgili incitici sözler söylemeyin. Kendisinden büyük bir kardeşi varsa onu da bu konuda bilgilendirin.
 • Yaşıtlarıyla, arkadaşlarıyla olumlu veya olumsuz karşılaştırma yapmayın.
 • Uyku saatini, beslenme alışkanlıklarını ve ekran başında geçireceği zamanı ayarlamasında yardımcı olun. Tüm ailenin uyduğu kurallar, alışkanlıklar oluşturmaya çalışın. Fiziksel aktivite konusunda teşvik edin.
 • Sözlü önerilerden çok davranışlarınızla örnek olmaya çalışın. Kendi gençliğinizle kıyaslama yapmayın.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *