• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Emzirmeye Dair Sık Sordukları Sorular
  • 0

Anne ve Anne Adaylarının Emzirmeye Dair Sık Sordukları Sorular

Her damlası mucize olan bir besindir anne sütü. Anne sütü bebeğin ilk altı aydaki tüm protein, yağ, karbonhidrat, su ve mineral ihtiyacını tek başına karşılar. Ayrıca gelecek yıllarda da sağlıklı bir birey olabilmesini olumlu yönde etkiler. Biz de bu yazımızda anne ve anne adaylarının emzirme ve anne sütü hakkında sık sordukları sorulara cevap verdik.

Ağız sütü nedir?

Bebeğin anneyi ilk kez emdiğinde alacağı süt “ilk süt, ağız sütü ya da kolostrum” olarak adlandırılır. Bu süt genelde sarı renktedir ve kıvamlıdır. Bu süt oldukça besleyicidir ve bebeği birçok hastalıktan korur. Bağırsakların düzene girmesine yardımcı olur. İlk süt, adeta annenin bebeğe verdiği bir hoş geldin hediyesidir.

Bebeğimi ne zaman emzirmeliyim?

Anne doğumdan sonra en kısa sürede bebeğini emzirmelidir. Sık aralıklarla emzirmesi önemlidir. Böylece yenidoğan ilk sütü de bol miktarda almış olur. Dünyada yabancı olan yenidoğan sürekli ağlayabilir. Bu ağlama seanslarında da bebeğe anne sütü verilmelidir.

Yenidoğanlar ya beslenir ya uyur. Bazı bebekler ise çok daha fazla uyur. Bu nedenle de yeterince beslenemez. Bu durumda bebek uykuda olsa da annenin yanına verilmelidir. Gerekiyorsa ürkütmeden yanağını memeye koyarak yavaşça uyarıp, uyandırmalı ve beslenmesi sağlanmalıdır.

Bebeğimi kaç yaşına kadar emzirmem gerekir?

Anne sütü, bebek beslenmesinin temelidir. Ancak ek gıdalara geçmek için bir süre sonra bebeği sütten kesmek gerekir. Anneler doğru zaman konusunda tereddüte düşebilir. Ancak biz koşulların uygun olması durumunda 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesini öneriyoruz. Ayrıca çocuğun kilosu yerinde, beslenmesi iyi ve ek gıda almasında da sorun yoksa anne sütü 3 yaşına kadar da devam edebilir.

Bebeğimi memeye nasıl yerleştirmeliyim? Nasıl tutmalıyım?

Doğumdan sonra hem annenin ağrıları olabileceği hem de bebeğin hareket kapasitesi sınırlı olduğu için yatarak emzirmek daha uygun olacaktır. Bebek yan yatmıştır ve anneye dönüktür. Anne bir koluyla bebeği kavrar, diğer koluyla ise bebeği memesine yaklaştırabilir.

Anne dik olarak bebeğini emziriyorsa dik oturmalı ve hafifçe eğilmelidir. Rahat oturmak için ihtiyaç duyuyorsa arkasına bir yastık almalıdır. Kucağı düz olmalıdır. Ayakları yere basmalıdır. Gerekirse ayak altına bir tabure konulmalıdır.

Süt memeden nasıl akar?

Süt memede yapılır yapılmaz dışarı çıkmaz. Bebeğin emmesiyle birlikte vücut dışına salınır.  Bebek emdikçe süt yeniden oluşur ve salınmaya devam eder. Bebeğin iyi bir emme deneyimi yaşaması, karnını doyurması için memeye iyice yerleşmesi ve kavraması önemlidir. Süt meme ucunda bulunan deliklerden akar. Emme esnasında iki meme de aynı anda çalışır. Bu yüzden bebeğin emmediği memeden de süt damlayabilir.

Bebeğimi ne kadar süre emzirmeliyim?

Kesin bir süre olmamakla birlikte ortalama 15 dakikadır. Emzirmenin ilk günlerinde bebeğiniz emmeyi yeni öğrendiği ve sınırlı gücü olduğu için emme süresi kısa olabilir. Zamanla bu süre 15 dakika civarına gelecektir. Bu arada emzirme işini aceleye getirmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü emzirmenin sonuna doğru meme süt yağı salgılar. Bu sıvı da bebeğinizin sağlığı için değerlidir.

Bebeğimin acıktığını nasıl anlarım?

Bebeklerde açlığın en bilinen göstergesi ağlamalarıdır. Ancak ağlamak genellikle acıkmanın değil “çok acıkmanın” belirtisidir. Ağlamaya gelinceye kadar çocuk farklı yollarla acıktığını göstermeye çalışır.

  • Başını bir taraftan diğer tarafa sallamak
  • Ağzını açmak, ellerini ağza götürmek
  • Dudak büzmek
  • Annenin kucağına, memesine doğru sokulmak
  • Gerinmek

Sütümü nasıl sağabilirim ve nasıl saklayabilirim?

Ellerinizi yıkayın. Tek kullanımlık süt saklama poşetini alın. Rahat oturun. Parmak uçlarınızla yavaşça memeye dıştan içe doğru baskı yapın. Başparmağınızı memenizin üst kısmına, diğer parmaklarınızı alt kısmına yerleştirin. Sütünüzü bu şekilde sağabilirsiniz. Bu yöntem süt sağmanın analog yolu. Dilerseniz teknolojiden de yararlanabilir, süt sağma makinesi ile sütünüzü sağabilirsiniz. Sağdığınız sütü, oda ısısında 3 saat, buzdolabında 72 saat, buzluk da ise 3-6 ay saklayabilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *