• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Annelerin En Sık Karşılaştığı 5 Emzirme Sorunu
 • 0

Annelerin En Sık Karşılaştığı 5 Emzirme Sorunu

Anne sütü bebek için en uygun besindir ve her yudumu mucizedir. Anne sütünün bebek için önemini ve yararını ne kadar anlatsak az gelir. Anne sütü sahip olduğu yararlı maddelerle bebeğin sağlıklı gelişimini sağlar ve hastalıklara yakalanmasını önler. Sağlıklı beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişir. İlerleyen yaşlarda da daha sağlıklı bireyler olurlar.

Ancak kimi zaman emzirme ile ilgili çeşitli sorunlar olur ve anneler bu sorunlar karşısında üzülebilir, panikleyebilir. Annelerin en sık karşılaştığı 5 emzirme sorununu konu aldık.

Sütün baskılanması

Doğumdan sonra kolostrum döneminin başlamasıyla bazı annelerin memesinde şişme ve ağrı başlar. Bu durum geçicidir ve kısa bir süre içinde azalarak kaybolur. Bu ağrılı süreç, anneler için emzirmeyi zorlaştırır. Basit ağrı kesicilerin kullanımı, meme başının uyarılmaması ve memeye buz uygulaması ağrıyı azaltacaktır. Ağrı öznel bir kavramdır. Ağrı eşiği düşük olan anneler bu süreçte pompa kullanımına da yönelebilirler.

Meme uçlarındaki ağrıyı azaltmak için ne yapılabilir?

 • Çok acıkmadan bebeğinizi emzirin. Böylece bebek memeyi ağzında daha kısa süre tutacaktır.
 • Rahat ve sakin olmaya çalışın. Bu durumun normal ve geçici olduğunu unutmayın.
 • Emzirme öncesi-sonrası meme ucunuza bir miktar süt sürün. Ancak en nihayetinde meme ucunuzun kuru kaldığından emin olun.
 • Her iki meme aynı derecede acımayacaktır. Daha az acıyan memenizi kullanın. Sonra diğerini kullanın.
 • Farklı pozisyonlar kullanın. Böylece bebeğin memeyi kavrayış şekli değişecektir.
 • Süt akışını hızlandırmak için memenize masaj yapın.
 • Emzirme bittiğinde memenizi bebeğin ağzından çıkarırken parmağınız ile memenize negatif basınç yapın.
 • Meme ucu pedlerini sık değiştirin.
 • Kıyafetiniz veya iç çamaşırınız memenizi daha çok ağrıtıyorsa göğüs koruyucu kalkan kullanmayı deneyin.

Süt vermede yetersizlik

Doğumdan sonraki ilk üç ay içinde ortalama her 10 anneden birinin süt salgısında azalma olur. Anne sütünün ne derecede azaldığı değerlendirilir ve gerekirse sütü artırmak için ilaç kullanımı düşünülebilir. Ayrıca bebeğin emme refleksinin yetersiz olması da süt vermede yetersizliğe neden olabilir. Bebek, üretilen anne sütünü yeterince boşaltamaz. Bu durumda bir çocuk uzmanından fikir almak faydalı olur.

Doğum sonrası meme şişliği

Doğumdan sonraki ilk 2-4 gün içinde olur. Normaldir. Memede ödem veya süt birikmesi söz konusudur. Meme şiştiğinde meme başı kısalır. Bu da emmeyi güçleştirir. Emzirmeyi düzenli bir aralığa sokmak meme şişliğini azaltır. Gece-gündüz ve günde ortama 8-10 kez emzirmek önemlidir. Ayrıca sıcak su ve sıcak kompres de memeyi rahatlatır ve süt akışını hızlandırır. Sosyal medyada sık gördüğümüz meme üzerine soğuk lahana yapraklarının konduğu fotoğraflarda da amaç meme şişliğini azaltmak ve süt akışını artırmaktır. Bu yönde bilimsel bir kanıt olmamakla birlikte zararsız bir yöntem olduğu için dileyen anneler bu yönteme de başvurabilirler.

Ağrılı, çatlamış meme başı

Genellikle doğru emzirme tekniğine sadık kalınmaması ya da anneye iyi bir emzirme eğitimi verilememesi nedeniyle yaşanır. Bebek memedeki siyah bölgeyi tamamen ağzına alamaz. Damaklarıyla emmeye çalışır. Meme başını ezer. Çatlaklara ve ağrılara neden olur. Çatlaklar için krem kullanmak gerekebilir.

Meme ucu çatlakları için yapabilecekleriniz

 • İlk aşamada meme ucunun neden çatladığını tespit etmek gerekir. Bebeğin memeye doğru yerleşememesi en yaygın nedendir. Bebeğin dil altı bağı, meme ucu enfeksiyonu ve süt pompalarının yanlış kullanımı ise meme ucu çatlağına yol açan diğer nedenlerdir.
 • Meme ucunu bir süre dinlendirmek önemlidir. Örneğin 12 saat boyunca memenizi dinlendirin. Sütünüzü sağarak bebeğinize verin.
 • Doktorunuzun tavsiye edeceği meme ucu kremlerini kullanın.
 • Emzirme bittikten sonra birkaç damla sütü meme ucunuza sürün. Sonrada kuruduğundan emin olun.
 • Meme uçlarındaki ağrıyı gidermek için yukarıda belirttiğimiz önerileri dikkate alın.  Çünkü meme ucu ağrısı ve çatlağı birbirine eşlik edebilir.

Doğum sonrası mastit (meme enfeksiyonu)

Doğum sonrası mastit ile annenin göğüs kanalları tıkanır, süt kanalları tıkanır ve genellikle enfeksiyon görülür. Memede ağrılı sertlik, memede sıcaklık hissi, kızarıklık ve ağrı ile kendini gösterir. Düzensiz emzirme, süt kanallarının dolması/tıkanması, dar kıyafetler, memeye baskı, bebeğin memeyi kavrayamaması, meme ucundaki yara ve çatlaklar mastite neden olur. Mastiti olan annelerin emzirmeye devam etmeleri önerilir. Bu, memede apse gelişme riskini azaltır. Anne sütünde bebeği enfeksiyondan koruyan antikorlar olduğu için emzirmenin bebeğe bir zararı olmaz. Ancak sütün tadı bir nebze tuzlu olabilir. Bebek sütü emmekte güçlük çekiyor ve sizin de canınız acıyorsa bir hafta emzirmeye ara verip sütünüzü sağarak bebeğinize verebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *