• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Doğum Lekesi
  • 0

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekesi ciltte görülen, zararsız renk farklılıklarıdır, yüzün ve vücudun farklı bölümlerinde olabilir. Çeşitli renk, biçim ve boyutlarda görülebilir. Kimi zaman kendiliğinden kaybolan bu lekeler bazen de büyümeye ve değişmeye meyil eder. Doğum lekelerinin çok büyük bir kısmı tehlikesizdir. Tıbbi bir müdahale ya da takip gerektirmez. Ancak doğumsal lekelerin küçük bir bölümü bir sağlık problemine işaret edebilir. 

Doğum Lekesi Neden Olur?

Doğum lekelerinin kaynağı tam olarak bilinmemektedir. Bazı genetik faktörlerin bebekte doğumsal leke olmasına yol açtığı düşünülmektedir. Öte yandan toplumda yer eden hamileyken izin alınmadan tüketilen yiyeceklerin veya anne adayının karşılanmayan aşermelerinin bebeğin vücudunda bir lekeye yol açacağı bilgilerinin doğruluğu yoktur.

Doğum Lekelerinin Türleri

Temelde iki tip doğum lekesi vardır: damarsal (vasküler) veya pigment yoğunluğuna bağlı (pigmente) lekeler.

Vasküler (Damarsal) Doğum Lekeleri

Bebeğin kan damarları oluşurken bir anomali gelişmesi sonucu olur. Örneğin, kan damarlarının bir bölgede olması gerekenden daha sıkışık, daha fazla ya da daha geniş boyutta olması nedeniyle bu tür doğumsal lekeler görülebilir. Bazı çeşitleri şöyledir:

  • Somon Lekeleri: Kırmızı ya da pembe renkte olur. İki gözün arasında, göz kapaklarında ya da boynun arka kısmında görülebilir. Deri altındaki küçük kan damarlarının normalden daha geniş olması temel sebeptir. Kendiliğinden solması beklenir. Tıbbi bir müdahale gerekmez.
  • Hemanjiyomlar: Kol, bacak, baş veya boyun bölgesinde olan parlak kırmızı renkte (mavi ve pembe de olabilir) küçük boyutlu lekelerdir. Genellikle aynı boyutta kalıp zaman içinde yok olurlar. Ancak büyüme eğilimi olan hemanjiyomlar da vardır. Bu tür hemanjiyomların tedavi edilmesi gerekebilir.
  • Şarap Lekesi: Deri altındaki damarların anormal büyümesinden kaynaklanır. Genel yüz ve boyunda görülür. Pembe veya kırmızı olur. Bazen renk koyulaşır, koyu kırmızı veya mor olur. Kendiliğinden renginin solması ya da küçülmesi beklenmez. Lekenin olduğu cilt derisinde belirgin bir kuruluk, kalınlık ve pürüz olabilir. Tedavi edilmesi gerekebilir.

Pigmente Doğum Lekeleri

Pigment, deriye rengini sağlayan bir doğal bir maddedir. Bazı durumlarda ciltte normalden fazla pigment hücresi vardır. Bu durumda pigmente doğum lekeleri ortaya çıkabilir.

  • Benler: Vücudun tüm bölümlerinde görülebilen pembe, açık kahverengi veya siyah renklerde yuvarlak şekilli yapılardır. Farklı boyutlarda olabilirler. Ciltle aynı düzlemde olabileceği gibi daha kabarık bir biçimde de görülebilir. Yaşam boyu aynı formda kalan bir ben medikal tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak benin boyutundaki ve biçimindeki değişiklikler tehlikeli olabilir. Takip etmek, gerekirse tedavi etmek gerekir.
  • Sütlü Kahve (Café Au Lait) Lekeleri: Soluk kahverengi olarak görülür. Oval biçimlidir. Zamanla boyutu büyüyebilir, rengi solabilir. Bir hekim görüşü alınması tavsiye edilir. Çünkü vücutta bu tür lekelerden çok fazla olması nörofibromatozis olarak tanımlanan nadir bir hastalığa işaret edebilir.
  • Moğol Lekeleri: Mavimsi gri renkte lekelerdir, bu nedenle morarma ile karıştırılabilir. Genelde alt sırtta ve kalçalarda görülür. Sıklıkla bu lekelerin 4 yaşına kadar kaybolduğu izlenir. Zararsız lekelerdir, daha çok koyu renkli insanlarda olur.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *