• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocukluk Çağı Mastürbasyonu
  • 0

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Çocukluk çağı mastürbasyonu hem kız hem erkek çocuklarında görülen ve 3-6 yaş arasında olan bir durumdur. Çocuk gelişiminin bir parçasıdır ve doğal bir davranıştır. Çocuklar küçük yaştan itibaren vücutlarını tanımaya ve zevk alacakları noktaları keşfetmeye başlarlar. Bunun sonucu olarak da bazen tesadüfen bazen bilinçli olarak çocuk mastürbasyonunu keşfederler. Çocuk cinsel organına eliyle dokunarak, kaşıyarak, kendisini sıkarak, koltuk ya da minder gibi yerlere cinsel organını sürterek bu hazzı yakalamaya çalışır. Bu esnada terler, kızarır, nefes alışverişinde artış olur; birisi tarafından görülürse utanır.

Çocuğun genital bölgesiyle oynamasının tek nedeni mastürbayon olmayabilir, o bölgede çıkmış bir yara ya da farklı bir fiziksel sorun da buna neden olabilir. Mutlaka kontrol etmek gerekir.

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu İçin Ailelere Tavsiyeler

Çocukluk çağı mastürbasyonu birçok ebeveyn tarafından çocuğun sergilediği yanlış bir davranış olarak yorumlanmaktadır. Bu özellikle kız çocukları için daha yaygındır. Toplumda erkek çocukların cinsel organına dokunması daha kabul görür bir davranışken kız çocukların cinsel organına dokunması daha alışılmadık, tehlikeli bir durum olarak düşünülmektedir. Kimi zaman bu nedenle hekime başvurulmaktadır. Peki, bu durumda ebeveynlere hangi tavsiyeler verilebilir?

  • Çocuğunuzda bu yönde bir merak görüyorsanız ona yaşına uygun, vücut bölümlerinin ve cinsel bilgilerin anlatıldığı bir kitap alabilirsiniz. Çocuğunuza kitabı okuyabileceğinizi ve sonrasında merak ettiği soruları size sorabileceğini söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu ayıplamayın, azarlamayın, günah, kötü, pis gibi ifadeler kullanmayın.
  • Çocuğunuza yaşına uygun olan vücut organlarını gösteren resimli, renkli kitaplar alın.
  • Yaptığı eylemi bildiğinizi ve bir şey sormak istediğinde size danışabileceğini söyleyin. Ayrıca bunu sadece tek başınayken yapması gerektiğini de belirtin. Okulda ya da toplum içinde bunu yapmamasını, evdeyken tuvalette veya kendi odasında yapabileceğini söyleyin.

Çocuğunuzun Üzerinde Olumsuz Etki Bırakmayın

Küçük çocuğunuzu mastürbasyon yaparken gördüğünüzde azarlarsanız, sert tepki verirseniz, bunun ayıp olduğunu, günah olduğunu söylerseniz çocuğunuz doğal olarak utanç ve suçluluk hisseder.

Hekime Başvurmak Gerekir mi?

Çocukluk çağı mastürbasyonunun sık görülen ve normal kabul edilen bir durum olduğunu bilmeyen aileler, çocuklarını böyle gördüklerinde şok olabilirler. Ancak bu herhangi bir ruhsal ya da fiziksel bir sorun değildir. Peki, hekime başvurmak gereken durumlar var mı? Hangi durumlarda hekime gidilir?

  • Çocuğun genital organıyla oynamasının nedeni bir yara, alerji gibi farklı bir durumsa
  • Çocuk mastürbasyon yapmayı sürekli hale getirdiyse, ne pahasına olursa olsun, yer fark etmeksizin mastürbasyon yapıyorsa
  • Mastürbasyon sonrası bitkin, baygın, kopuk bir hal alıyorsa ve bu süreklilik gösteriyorsa

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *