• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarımıza Çikolata Verelim mi?
 • 0

Çocuklarımıza Çikolata Verelim mi?

Hemen hemen tüm çocuklar çikolataya sever. Öyle ki 2-3 yaşında daha birkaç basit kelimeyi yan yana zar zor getiren çocuklar çikolata gibi zor bir kelimeyi de bu yaşlarında söylemeye çalışırlar. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde çikolatayı sever. Peki, herkesin sevdiği bu besin ürününün içinde ne var? Çikolata içinde bol miktarda kakaonun yanı sıra demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, fosfor, flavonoid, antioksidan ve kafein bulundurur.

Konu çocuklarımız olduğunda aklımızdaki soru çocuklarımıza çikolata verip vermemiz gerektiğidir. Bazı anne babalar çikolatayı çocuklarına zararlı olarak niteleyip vermekten kaçınırken bazıları da hiçbir kısıtlama getirmiyor. Ailelerin birçoğu da çikolata tüketimini belli bir miktarda sınırlamaya çalışıyor.

Çocuklarda şeker tüketimi yazımızda belirttiğimiz gibi çocuklarımıza aldığımız her ürünün ambalajını okumamız gerekiyor. Bir çikolata paketine baktığımızda içindekiler başlığı altında şunları görürüz: şeker, kakao yağı, süt veya süt tozu, bazılarında soya lesitini, yapay aromatik maddeler örneğin vanilin, kakao kuru maddesi, fındık, fıstık, badem, kuru üzüm, vişne gibi meyveler. Yani çikolata besin değeri oldukça yüksek bir gıda ürünüdür.

Çikolatanın Yararı Var mı?

 • Sütlü çikolatalar içerdiği sütten dolayı kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Bunun yanı sıra, demir, çinko ve magnezyum deposu olarak da kabul edilmektedir.
 • Kakao, polifenolden yana çok zengindir. Polifenoller antioksidan, antiinflamatuar ve antiaterojenik olumlu kardiyovasküler özelliklere sahiptir.Yapılan bazı çalışmalarda poilifenolden zengin çikolatanın kan basıncını, açlık kan şekerini ve kolesterolü düşürücü etkisi olduğu bildirilmektedir.
 • Bitter çikolataların kalp krizi riskini azalttığı belirtilmektedir.
 • Çikolataya atfedilen duygu mutluluktur. Çikolata, serotonin ve dopamin salınımını arttırarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Çikolatanın kısa süreli uyarıcı, gevşetici, eforik, afrodiziak ve antidepresan özellikleri olduğu iddia edilmektedir.

Çocukların çikolataların bahsedilen bu yararlarına ne derecede ihtiyacı olduğu tartışma konusudur. Nihayetinde çikolata sağlığa faydalı bir ürün olarak kabul edilmemektedir. Peki, çikolatanın çocuklarımıza verebileceği zararlar nelerdir?

Çikolatanın Zararları

 • Alerjiye neden olabilir. Çikolatalar içerdiği soya, süt, fındık, ceviz, antep fıstığı, badem, yer fıstığı, buğday gluteni ve yumurta gibi maddeler nedeniyle çocuklarda sıklıkla alerjik reaksiyona neden olabilirler.
 • En önemli risk obezitedir. Çünkü çikolatalar yüksek kalorili ürünlerdir.
 • Migreni tetikleyici etkisi olduğu düşünülmektedir.
 • Çikolatayı çok tüketen yaşlılarda kemik yoğunluğunda düşüklük izlenmiştir. Çikolatanın vücutta kalsiyum emilimini azaltabileceği ve idrar yoluyla kalsiyum kaybını artırabileceği bildirilmektedir.

Çocukların birçoğunda çikolatayı tamamen yasaklamak pek mümkün değil. Psikolojik olarak bu doğru bir yaklaşım da olmayabilir. Aileler olarak yapabileceğimiz mümkün olduğunca kalitesinden emin olduğumuz çikolataların çok da sık olmamak kaydıyla çocuklarımızca tüketilmesine izin vermektir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *