• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarda Sık Görülen Yaz Hastalıkları
  • 0

Çocuklarda Sık Görülen Yaz Hastalıkları

Çocuklarımızın sağlığı en çok kış aylarında tehlikede olsa da yaz aylarında da tedbiri elden bırakmamak gerekir. Yaz aylarında çocuklarımızın sağlığı farklı nedenlerle olumsuz yönde etkilenebiliyor. Güneş çarpması, havuz enfeksiyonları, yaz ishalleri bu durumlardan sadece birkaçı… Bu yazımızda çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarını inceledik.

Enfeksiyon Hastalıkları

Hava sıcaklığının yükselmesi ile mikroplar dokunduğumuz yerlerde daha uzun süre bulunabiliyor ve besinlerde daha kolay çoğalabiliyor. Bu da yazın çocuklarda gastroenteritlerin görülmesini artıyor. Çocuklarda ishal ve kusma gibi şikayetlere rastlanıyor. Ayrıca dış ve orta kulak enfeksiyonları ile göz enfeksiyonları da söz konusu olabiliyor. Bu enfeksiyonlar ise daha çok havuzdan ve denizden kaynaklanıyor. Göz enfeksiyonlarında gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma, batma ve yanma izleniyor. Yine aynı nedenle çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları da görülebiliyor.

İsilik

Özellikle küçük çocuklarda sıcak havalarda sık karşılaşılan bir sorundur. İsilik olan çocukta kaşıntı, kızarıklık ve deri döküntüsü olur. Yaz aylarında çocukları sıkmayan, bol, pamuklu kıyafetler giydirmek ve sık sık duş aldırmak önerilir. Ayrıca losyon sürerek de bu sorunların önüne geçilebilir, daha hafif ve hızlı atlatılması sağlanabilir. Gerekli olursa hekim tavsiyesiyle krem kullanımına başlanabilir.

Güneş Yanığı

Uzun süre yoğun güneş ışını altında kalmak güneş yanıklarına neden olabilir. Ciltte koyulaşma, kızarma ve soyulma görülebilir. Güneş yanığı olan çocuğun cildinde kızarıklık, ağrı ve şişme olur. Bu birinci derece bir yanıktır. Nadir de olsa ikinci derece güneş yanıkları görülebilir. Bu durumda çocuğun cildinde içi su dolu kabarcıkları oluşur. Üçüncü derece yanıkların ise güneşe bağlı oluşması söz konusu değildir. Öğle saatlerinde güneşe çıkmayarak, gölgelik kullanarak, çocuklar için uygun olan güneş kremlerini sürerek güneş yanıklarından korunmak mümkündür.

Güneş Çarpması

Çok yüksek sıcaklığa maruz kalarak ortaya çıkan güneş çarpması en çok 5 yaş altı çocukları etkiler. Güneş çarpması durumunda çocukta yüksek ateş, bulantı, kusma, sersemlik gibi belirtiler görülür.

Güneş çarpması hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız!

Düşme ve Çarpma Sonucu Oluşan Travmalar

Kışın okulda enerjisini atan çocuk yazın evde, sokakta, tatilde bu enerjisini atmaya çalışır. Oyun esnasında düşmeler ya da ufak yaralanmalarla karşılaşabilir. Örneğin düşme sonrası çocukta kanama görülebilir. Bu durumda temiz bir bezle ya da kıyafetle bastırarak kanamanın durdurulması gerekir. En yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

Böcek Sokmaları

Kışın hayatımızda olmayan türlü türlü böcek yaz geldiğinde birden ortaya çıkar. Evde, dışarıda böcekler hem bizi hem de çocuklarımızı ısırabilir. Böcek ısırması durumunda kaşıntı, kızarıklık, kabarma olabilir. Isırma anında bölgenin su ve sabun ile temizlenmesi, soğuk uygulama yapılması önerilir. Ayrıca evde cibinlik ve sinek kovucu ilaç kullanılması faydalı olur. Dışarıda ise vücuda ya da kıyafete sıkılan spreyler ile sinek ısırıklarının önüne geçilebilir.

Güneş lekeleri

Güneş yanması ve güneş çarpması gibi aşırı güneş ışınına maruz kalma sonucu görülen sorunlardan biri de vücutta oluşan güneş lekeleridir. Özellikle açık tenli çocuklarda, yüz, sırt, omuz ve kollarda olur. Güneş koruyucu kremler kullanarak ve güneşe aşırı derece maruz kalmaktan korunarak çocuklarımızın vücudunda güneş lekesi çıkmasını engelleyebiliriz.

Yaz gribi

Yaz aylarında grip olma sıklığı büyük oranda azalır. Ancak yine de bir risk vardır ve sıcaklığın yüksek olması nedeniyle bu aylarda grip, hayatı her zamankinden çok daha fazla zorlaştırır. Klima ve vantilatör etkisi altında kalmak, çok soğuk su içmek, dondurma yemek, havasız ve tozlu ortamda kalmak yaz gribine neden olabilir.

Yaz depresyonu

Okulların kapanması ile birlikte çocukların sosyalleşmesi azalabilir. Yeterince aktivite yaptırılmayan çocuklar, hava sıcaklığının da etkisiyle kendilerini bunalmış hissedebilir. Yaz depresyonu çocuklarda hassasiyet, uyku bozukluğu, anksiyete bozuklukları, dışarı çıkmak istememe, ebeveynlerle konuşmama gibi sonuçlar gösterebilir.  Bu nedenle çocuklarımızın yaz aylarını nasıl geçireceğini önceden düşünmemiz ve sosyalleşmelerine yardımcı olmamamız önemlidir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *