• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarda Rektal Kanama
  • 0

Çocuklarda Rektal Kanama Nedenleri ve Tedavileri

Çocukluk çağında rektal kanama sık görülür. Rektal kanamaların farklı nedenleri olabilir. Ancak kanamaların büyük bölümü kabızlık nedeniyle ortaya çıkan anal fissür kaynaklıdır. Anal fissür makat çatlağı olarak tanımlanır. Tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kabızlık geçtiğinde anal fissür iyileşir ve kanama da durur. Ancak rektal kanamaların farklı nedenleri de mevcuttur. Rektal kanamanın nedeni için fiziksel muayene, kan testleri, kaka testi, kalın bağırsak filmi istenebilir. Daha ileri olgularda çocuğa endoksopi ve kolonoskopi incelemesi de yapılabilir. Bu yazımızda rektal kanamaya neden olan hastalıkları inceledik.

Anal Fissür

Çocukluk çağında dışkılama sırasındaki kanamanın en önemli nedenidir. Her yaştan çocukta görülebilir. Daha sık olarak ilk kez katı gıdalarla beslenmeye başlarken görülür. Bebeğin kakası daha katı ve büyük hacimli olabilir. Bu da dışkılama esnasında makatta çatlak oluşmasına neden olur. Acı duyan çocuk dışkısını yapmak istemez. Bu durum anal fissürü daha da şiddetlendirir. Dışkı üzerinde çizgi şeklinde kan görülmesi ile karakterizedir. Anüs çatlaklarının çok büyük bir kısmı beslenme ve dışkı yapma alışkanlığının düzenlenmesiyle çözülür. Ayrıca anüse sürülecek ağrı kesici özelliği olan kremler reçete edilebilir. Dışkı yumuşar, kabızlık geçer. Nihayetinde anüsteki çatlakta ortadan kalkar. Nadiren kronikleşen olgularda cerrahi tedavi de gündeme gelebilir.

Rektal Polip

Rektal polip, bağırsak duvarından kaynaklanan mantar şeklinde, yumuşak etli, genellikle sapı olan yapılardır. Poliplerin boyutu 2 ila 20 mm arası olur ve birden fazla olabilir. Sıklıkla 5 ila 15 yaş arası arasında görülür. Dışkılama esnasında sürtünmeden dolayı poliplerin yüzeyi kolayca kanar. Poliplerin yüzde 70’i son bağırsak (rektum), yüzde 15’i ise alt bağırsak (sigmoid) yerleşimlidir. Polipler iyi huylu tümörlerdir. Polipin ameliyatla çıkarılması gerekir. Günübirlikte ve güvenle yapılan bir cerrahi işlemdir.

Bağırsakların İç İçe Girerek Tıkanması (İnvajinasyon)

Adından da anlaşılacağı üzere bağırsakların birbiri içine girmesi durumudur. Genellikle 1 yaş altı bebekler görülür. Kaka çilek jölesi kıvamındadır, rengi parlak kırmızıdır. Kesin tanı için karın ultrasonu istenebilir. Bu iç içe girmiş bağırsakların normal hale getirilmesi gerekir. Burada farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Görüntüleme eşliğinde bağırsakları hava ile doldurarak bu iç içe geçmiş bağırsakların açılması denenebilir. Hastaların neredeyse yüzde 90’ı ameliyata ihtiyaç olmadan bu şekilde tedavi edilebilir. Bu uygulama ile çocuğumuza fayda sağlanamazsa ameliyat gerekir. Ameliyatta ilgili bağırsak düzeltilir. Sınırlı olgularda ameliyat ile de bağırsaklar düzeltilemeyebilir. Bu durumda bağırsağın bir bölümünü vücut dışına çıkarmak gerekebilir.

Meckel Divertikülü

İnce bağırsağın sonlarına doğru bağırsak duvarının bağırsak dışına doğru çıkıntı yapmasıdır. Genellikle 2 yaşından önce görülür. Karın ultrasonografisi ile hastalığın tanısı konulabilir.

Tedavi cerrahidir. Divertikül ve etrafı saran ince bağırsak çıkarılır ve kalan bağırsak uçları birbirine dikilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *