• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarda Kasık ve Göbek Fıtığı
  • 0

Çocuklarda Kasık ve Göbek Fıtığı

Fıtıklarla sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da karşılaşabiliyoruz. Göbek ve kasık fıtığı ise çocuklarda en sık görülen fıtık türleri… Bu fıtıklar, çocuk gülerken, ağlarken veya ıkınırken kendini gösterebiliyor. Göbek deliğinde şişlik göbek fıtığının, kasıklardaki şişlik ise kasık fıtığının belirtisi olabiliyor. Bu hastalıkların çocuk cerrahi uzmanları tarafından tedavi edilmesi gerekiyor. Bu ameliyatlarda açık ve kapalı cerrahi teknikler kullanılabiliyor. Özellikle kasık fıtığının kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmadığı için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Fıtık Nedir?

Fıtık, iç organın bir bölümünün veya tamamının doğal konumunu kaybederek, diğer iç organlara doğru kaymasıdır.

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Çocuklarda kasık fıtığına sık rastlanır. Genellikle erkek çocuklarında ve sağ tarafta görülür. Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin testisleri ilk kez böbreklerin alt kısmında oluşur. Bu testisler zaman içinde karnın aşağısına doğru hareket eder. Kasık kanalından geçer. Bir kese oluşturarak nihai konumu olan testis torbalarında (skrotuma) konumlanır.

Kız çocuklarında da bu sürece benzer olarak, anne karnında rahmin sabitlenmesini sağlayan yuvarlak bağ kasığa iner. Bu kese ve kasık kanalı hem erkek hem kız bebeklerde doğumdan önce kapanır.

Ancak bazen bu kese kapanmadan çocuk dünyaya gelir. Bağırsak, yumurtalıklar gibi karın içi organlar bu kese içine girer, vücut dışında da kendini belli eden bir kasık fıtığı olur. Bu kesenin içine giren iç organlar değil sadece karın içi sıvısı ise buna da hidrosel (su fıtığı) denir.

Belirtiler

Çocuk ağlarken, gülerken veya ıkınırken kasık kısmında bir şişlik kendini gösterir Yatar pozisyondayken veya karın içi basıncın azaldığı durumlarda bu şişlik yok olabilir, erkek çocuklarında bu şişlik testis torbasına inebilir.

Çocuklarda Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı, bağırsak veya yağ dokularının göbek deliğinin yakınındaki bir bölgeden geçerken, dışarıya doğru çıkmasıdır. Bebeklerde göbek fıtığı sık görülür. Genellikle 0-2 yaş arasında herhangi bir cerrahi müdahale uygulamadan fıtık kendiliğinden kapanır. Bu kapanış 2-4 yaş arasında da olabilir. Ancak çocuk 4 yaşını geçmesine rağmen halen göbek fıtığı varsa, cerrahi tedavinin değerlendirilmesi gerekir.

Belirtileri

Göbek fıtığında göbek deliğinden içinden bir şişlik çıkar. Bu şişlik, çocuğun ağlamasıyla, gülmesiyle, ıkınmasıyla kendini daha çok belli eder.

Tanı

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı fiziksel muayenede fıtığın tanısını koyar. Zaman zaman USG isteyebilir. Ameliyat gerektiren bir durum var ise hastayı çocuk cerrahiye yönlendirir.

Tedavi

Göbek fıtığının 2-3 yaşına kadar kendiliğinden geçmesi beklenir. Bu yaşlara kadar iyileşmemesi durumunda ameliyatın düşünülmesi gerekir.

Kasık fıtıkları ise kendiliğinden geçmez. Mutlaka ameliyat gerekir. Kasıktan yapılan küçük bir kesi ile laparoskopik (kapalı) cerrahi ile ameliyat yapılabilir.

Bu ameliyatlar çocuk cerrahları tarafından rahatlıkla yapılabilen günübirlik işlemlerdir. Sabah ameliyat edilen çocuk akşama doğru taburcu edilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *