• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
 • 0

Çocuklarda Karın Ağrısı Apandisit Sinyali Olabilir!

Karın ağrısı çocukluk döneminin en sık karşılaşılan sorunlarından biridir. Genellikle de idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık ve ishal gibi sorunların belirtisidir. Ancak karın ağrısı önemli bir sağlık sorunu olan ve cerrahi bir müdahale gerektiren apandisitin de belirtisi olabilir. Öyle ki apandisit çocuklarda ameliyat gerektiren karın ağrısı nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Apandisit çocukluk döneminde en sık 6-10 yaş arası görülüyor. Ergenlik çağından önce kız ve erkeklerde apandisit görülme oranı eşitken, ergenlik sonrası dönemde erkeklerde apandisite 2 kat daha fazla rastlanıyor.

Apandiks ve Apandisit Nedir?

Apandiks, kalın bağırsağın ilk kısmında sonlanan ve oniki parmak bağırsağı olarak bilinen çıkıntıya verilen isimdir. Apandiks içinin çeşitli nedenlerle tıkanması ve iltihaplanması sonucu oluşan tabloya ise apandisit denir.

Apandiks Neden İltihaplanır?

 • Karın için lenf bezlerinin iltihabı
 • Taşlaşmış dışkı
 • Yabancı cisim
 • Parazit

Tanı

Apandisit tanısı ilk aşamada çocuk hekiminin, acil hekiminin ve çocuk cerrahının yaptığı karın muayenesi ile büyük ölçüde konabilir. Kanda lökosit yüksekliği, boğaz iltihabı ya da idrar yolu iltihabı varlığında da apandisitten şüphelenilir. Kesin tanı için ultrasonografi ve gereken durumlarda bilgisayarlı tomografiye de başvurulabilir.

Çocuk hastalarda apandisiti teşhis etmek her zaman kolay olmuyor. Akut apandisit varlığına rağmen çocukların yüzde 20’sinde apandisitin belirtisi olan kanda lökosit sayısınn normal değerlerde olması tanıyı zorlaştırıyor. Ayrıca küçük çocukların karın ağrılarını ifade edememeleri de teşhiste güçlük yaratıyor.

Belirtileri

 • Apandisitin karın bölgesinde oluşan ağrı ile karakterizedir. Apandisit ağrısı önce göbek çevresinde sonra sağ alt karında hissedilir.
 • Patlamış apandisitte ise çok daha şiddetli bir ağrı söz konusudur. Ağrı tüm karın bölgesine yayılır.
 • İştahsızlık, bulantı, kusma ve ateş
 • Karın ağrısını ifade edemeyen bebeklerin bacaklarını karnına çekip ağlaması ve memeyi emmekte güçlük çekmesi

Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Apandiksdeki enfeksiyon karın bölgesine yayılır. Çocukta ‘septik şok’  oluşabilir. Bu hayati risk dahi oluşturabilen bir tablodur.

Tedavi

Karın ağrısı sorunu yaşayan çocuğa ağrı kesici verilmemesi ve ağrı geçmiyorsa hekime başvurulması gerekiyor. Çocukta apandisit olduğu tespit edilirse de cerrahiye başvurmak gerekiyor.

Ameliyat çocuk cerrahisi uzmanı tarafından yapılır. Operasyon açık veya kapalı yöntemle yapılabilir. Bu işleme apendektomi adı verilir. Bu ameliyatla onikiparmak bağırsağının köküne bir düğüm konularak apandiks tamamen vücut dışına çıkarılır. 1 günlük yatışın ardından hasta taburcu edilir. Ancak çocuğun apandisiti patlamış ve bunun akabinde cerrahi uygulandıysa apendektomi sonrası ayrıca karın içi temizliğinin yapılması ve karın içine bir dren de yerleştirilmesi gerekir. Antibiyotik tedavisi uygulanır. Çocuğun hastanede 1 hafta kalması gerekir.

Apandiksin alınmasının insan vücudunda herhangi bir soruna yol açmadığını da belirtelim.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *