• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarda Göz Hastalıkları
 • 0

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Görme sorunları yaşa bağlı olarak artar. Günümüzde ekran kullanımının çok küçük yaşlara inmesiyle çocuklarda göz hastalıklarıyla oldukça sık karşılaşmaya başladık. Genetik faktörler ise göz hastalıklarının bilinen en önemli nedeni. Özellikle kendisinde de göz problemi olan anne babaların çocuklarına 1 yaşından sonra göz muayenesi yaptırmaları öneriliyor. Bu yazımızda çocuklarda göz hastalıkları nelerdir? En sık hangi görme bozukluklarıyla karşılaşıyoruz? sorularını inceleyeceğiz.

Çocuklarda miyop

Miyop uzağı görme kusurudur. Rutin bir göz muayenesinde rahatlıkla teşhis edilebilir. Ebeveynler çocuğun bir nesneyi ya da kişiyi uzaktan anlayamadığını ve yaklaşmak zorunda kaldığını fark edebilir. Miyop varlığının en kolay anlaşıldığı yer ise okullardır. Çocuk tahtayı okumakta güçlük çektiğini ailesiyle veya öğretmeniyle paylaşır. Bu noktada da mutlaka hekime başvurulur ve çocuğa miyop tanısı konur. Görme kabiliyetini normale döndürecek bir gözlük kullanılmaya başlanır. Miyop tanısını erken koymakta fayda vardır. Çünkü çevresini net göremeyen çocuk etrafındaki cisimleri tam olarak seçemez, öğrenemez. Bunun bir sonucu olarak da gelişim geriliği çekebilir.

Hipermetrop

Hipermetrop yakını görme kusurudur. Belirtileri ise sıklıkla şöyledir:

 • Çok sık göz kırpma. Çünkü bu kırpma seansları anında göz bir an için net görüş yakalar.
 • Elinde tuttuğu bir kitabı, oyuncağı, nesneyi çok yakına getirerek bakar.
 • Baş ve göz ağrısından şikayet edebilir.
 • Gözde sulanma, kızarıklık ve çapaklanma olabilir.

Bu belirtiler fark edildiği anda mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Hipermetrop tanısını erken dönemde koymakta yarar vardır. Çünkü yakınını net göremeyen çocuk çeşitli sakarlıklar yapmaya meyil edebilir. Bunun nedeninin göz problemi olduğunu bilmeyen aile ve arkadaşlar da çocuk üzerinde baskı kurabilir.

Hipermetrop yüksek olduğu zaman görme kabiliyetini ve yakınlık-uzaklık olgusunu etkiler. Sonuçta sadece yakın değil uzağı görme yetisinde de problem gelişir.

Astigmat – Çocuklarda Göz Hastalıkları

Astigmat, noktasızlık anlamına gelir. Yani bir nokta net olarak görülemez. Bunun yerine dağınık, saçılmış halde görülür. Astigmat hem uzak hem yakın görmeyi olumsuz etkiler. Çocukta hipermetropa benzer belirtiler ve şikayetler görülür. Dağınık görme, odaklanma ve öğrenme problemlerine de zemin hazırlar. Uygun gözlük seçimi ile bu sorun ortadan kalkar ve çocuğumuz normal görüş kabiliyetine kavuşur.

Görme tembelliği

Göz tembelliği ambiyopi olarak adlandırılır. Göz tembelliği her yaşta görülebilir. Sıklıkla doğuştan gelen görme kusurlarının bir sonucudur. İki gözün farklı numaralara sahip olmasından dolayı ortaya çıkar. İki gözden biri daha iyi görüyorsa beyin de bir seçim yapar ve daha iyi gören gözü algılar. Diğer göz ise kullanılmadığı için tembelleşir, görüş yeteneği azalır. Bu durum her yaşta ortaya çıkabilir. Fark etmek ise zordur. Çünkü bir şekilde net görmeye devam eden çocuk bunu anlamaz ve hayatına devam eder. Ancak tembelleşen gözde kimi zaman şaşılık oluşabilir. Bu noktada hekime başvurulur. Göz tembelliği tanısı konur.

Tedavi ise tembel olan gözü çalıştırmaktır. Günün belli saatlerinde net gören göz elle veya bantla kapanır ve tembel göz geliştirilir. Bu terapi evde uygulanabileceği gibi bazı göz hastalıkları merkezlerinde de yapılabilir.

Şaşılık – Çocuklarda Göz Hastalıkları

Şaşılığın birçok nedeni vardır. Şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamilelik sırasında ilk üç ay bebeğin göz kasları gelişir. Bu süreçte bir sorun çıkmış olabilir.
 • Gözün boyutunda bir problem olabilir.
 • Genetik faktörler neden olabilir.
 • Hamileliğin son aşamalarında annede bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Bunun sonucu olarak da bebeğin göz kaslarını besleyen damarlar ve sinirler olumsuz etkilenebilir.
 • Yukarıda belirttiğimiz gibi göz tembelliği de şaşılığa yol açabilir.
 • 40 derece üzeri yüksek ateş neden olabilir.
 • Prematüre bebeklerde de gelişim geriliği sonucu şaşılık görülebilir.

Şaşılık tedavisi, sorunun kaynağına bağlı olarak değişiyor. Yaygın olarak gözlük kullanımı ile şaşı olan gözün görüş kabiliyeti artırılır. Göz tembelliği nedenli şaşılık geliştiyse gözlük kullanımı sonucu kusurlu göz çalışmaya başlar. İyileşme görülebilir. Öte yandan cerrahi müdahale de uygulanabilir ve kasların yeri değiştirilerek görme düzeltilebilir. Cerrahi tedavi mutlaka çocuk göz hastalıkları üzerine uzmanlaşmış bir hekim tarafından uygulanmalıdır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *