• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarda Diş Gıcırdatma
  • 0

Çocuklarda Diş Gıcırdatma

Özellikle uyku esnasında diş gıcırdatma 5 yaşından küçük çocuklarda sık görülür. Diş gıcırdatmanın nedeni ise çocuğun dişlerini sıkmasıdır. Hatta bu durum tıbbi literatürde bruksizm olarak adlandırılır. Bruksizm, alt ve üst dişlerin istemsizce birbirine sürtmesi olarak tanımlanır. Ortalama her 10 çocuktan 3’ünde görülür. Diş sıkmanın birden çok nedeni olabilir. Çocuklarda diş sıkmanın iki temel nedeni olabilir: diş ve diş etleriyle ilgili bir sorun veya stres, anksiyete gibi psikolojik bir sorun. Ayrıca diş sıkmanın sindirim sistemiyle ilgili bir sorundan kaynaklanabileceği de akılda tutulmalıdır. Çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatma kronik hale geldiyse ilk aşamada bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor. Sorunun nedenine bağlı olarak çocuk diş hekimi, çocuk gastroenteroloji uzmanı veya çocuk psikiyatrisi uzmanından destek almak gerekebiliyor.

Stres

Stres diş sıkma ve diş gıcırdatmanın en önemli nedenlerinden biridir. Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda daha sık görülür. Yeni bir ortama girme, ev içi huzursuzluk, eve yeni kardeş gelmesi, sınav stresi gibi çocukta stres yaratan birçok farklı durum uyku esnasında diş gıcırdatmaya neden olabilir. Bu durumda bir çocuk psikoloğu veya çocuk psikiyatri uzmanıyla görüşmek faydalı olacaktır.

Diş Sağlığı

Bebekler süt dişlerini döküp kalıcı dişlere geçerken de dişleri sıkma ve gıcırdatma olabilir. Bunun nedeni dişlerin birbirleriyle teması veya dişlerde oluşan düzensizliklerdir. Sorunun kaynağı buysa kalıcı dişlerin tamamı çıktıktan sonra çocuğun diş sıkma problemi de ortadan kalkacaktır. Ayrıca çocuğun çene yapısının bozukluğu, çürükler, diş eti problemleri, dişlerde çapraşıklık, yanlış yapılmış diş dolguları da diş sıkma ve gıcırdatmaya yol açabilir.

Reflü

Bazı sindirim sistemi problemleri de diş gıcırdatmaya neden olabilir. Bunların başında da reflü gelir. Diş gıcırdatmanın yanı sıra çocuğunuzda bulantı, kusma, kilo kaybı, göğüste yanma gibi farklı reflü belirtileri de varsa bir çocuk gastroenteroloji uzmanına başvurmak gerekebilir. Ayrıca bağırsak parazitleri de diş sıkmanın nedenlerinden biri olabilir. Uykuda diş gıcırdatmayla birlikte ağızdan salya da geliyorsa bağırsak parazitlerinden şüphelenilebilir.

Çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok farklı nedeni daha olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır: kronik sinüzit, burun tıkanıklığı, solunum yolu enfeksiyonları, yetersiz ve sağlıksız beslenme, alerji, hiperaktivite.

Tedavi

Gıcırdatmaya neden olan sorun diş kaynaklıysa çocuklarda dişlerde aşınma, çürükler, çene eklemlerinde aşınma ile birlikte yapı bozukluklarına ve uyku problemlerine neden olabilir. Diş gıcırdatma bir hastalık değildir. Bir sağlık sorununun sonuçlarından biridir. Diş sıkma kimi zaman dönemseldir. Sınav stresi, arkadaşlarla veya aileyle tartışma, huzursuzluk buna neden olabilir. Bu durumda diş gıcırdatma sorunu da kısa süre içinde geçecektir. Ancak diş sıkma kronik bir hal aldıysa tedavisi gerekir. Tedavi edilmediği takdirde dişlerde aşınma, çürükler, dişlerde çapraşıklık ve uyku problemlerine yol açabilir.

Diş gıcırdatmanın nedeni tespit edildikten sonra ilgili uzman hekim tarafından tedavisi yapılır. Sorun ortadan kaldırılamıyorsa çocuğun ağız içine uyacak şekilde ufak bir aparat hazırlanır ve gece yatarken bunu takması istenir. Böylece gıcırdatma sorunu ortadan kaldırılabilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *