• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi
  • 0

Çocuklarda Bademcik Ne Zaman Alınmalı?

Bademcikler lenf dokularıdır. Boğazda küçük dilin iki yanında bulunur. Ağız yoluyla vücuda girmeye çalışan mikropları tutma işlevi görür. Bu nedenle sık sık şişerler, iltihaplanırlar. Çocuklarımızın sağlığı için ilk aşamada faydalı görünen bademcikler çok sık iltihaplanabilir. Bu durumda bademcikleri cerrahi ile vücut dışına çıkarmak gerekir. Peki, bademcikleri hangi durumlarda almak gerekiyor?

  • Bademcik sürekli iltihaplanıyorsa (yılda 3’ten fazla kez iltihaplanıyorsa bademciğin alınması düşünülebilir)
  • Çocuk uykusunda nefes problemi yaşıyorsa… Üst solunum yolu, bademcik ve geniz eti büyüklüğü nedeniyle tıkanabilir. Bu nedenle uyku apnesi olarak adlandırılan uykuda kısa süreli solunum durması sorunu gelişebilir.
  • Bademcik çevresinde abse varsa
  • Enfeksiyon nedeniyle çocuk sürekli ilaç almak zorunda kalıyorsa
  • Bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak çocuk sürekli orta kulak iltihabı geçiriyorsa
  • Çocuk sürekli iltihaplanma nedeniyle beslenirken güçlük çekiyorsa

Bademcik Hangi Yaşta Alınabilir?

Aileler bademcik ameliyatı için çocuklarının kaç yaşına gelmesi gerektiğini merak etmektedir. Kesin bir yaş sınırı olmamakla birlikte 4-5 yaşında bu ameliyatın yapılabileceği belirtilmektedir. Ancak çocuğun şikayetlerine bağlı olarak daha erken yaşta da uzman bir KBB hekimi tarafından bu ameliyatların gerçekleştirilmesi mümkündür.

Bademcik Alınırsa Ne Olur?

Bademciklerin işlevi gereği alındıktan sonra vücudun savunmasız kaldığı düşünülebilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Ağızdan giriş yapan mikropların vücut içine yayılımını önlemeye çalışan farklı mekanizmalar mevcuttur.  Yani bademcikler alındıktan sonra çocuğun daha sık hasta olacağı ya da bağışıklığının düşeceği düşüncesi doğru değildir. Aksine bademciklerin alınmasıyla birlikte sürekli yaşanan bademcik iltihaplarının önüne geçilir ve çocuk ilaç kullanmak zorunda kalmaz.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik ameliyatı soğuk bıçak, elektrokoter ve lazer gibi yöntemlerle yapılabiliyor. Günümüzde bademcik ameliyatı en sık olarak termal welding adı verilen ısı enerjisiyle çevre dokulara zarar vermeden bademcikleri çıkarmayı içeren bir teknikle yapılmaktadır. Bu teknikle yapılan ameliyatların daha kısa sürede tamamlanması, kanama riskinin en aza indirilmesi, daha hafif bir anestezi uygulanması, ameliyat sonrası daha az ağrı ve hastanede yatış gerektirmemesi gibi bir dizi avantajı buluyor.

Bademcik Ameliyatı Sonrası

Operasyon sonrası çocukların ortalama 1 hafta kadar okula gitmemeleri önerilir. Ameliyattan sonra ağrıları dindirmek ve enfeksiyonu önlemek amacıyla çocuğa ilaç reçete edilebilir. Ameliyattan sonraki gün ve ameliyattan bir hafta sonra hasta kontrol muayenesine davet edilir. Ameliyatı takip eden 7-10 günlük sürede genellikle yumuşak gıdaların tüketilmesi öneriliyor.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *