• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklarda Arı Alerjisi
  • 0

Arı Sokması: Çocuklarda Arı Alerjisi

Arı sokması ebeveynleri korkutan durumlardan biridir. Çocuğun canını yakması, cildinde kızarıklığa ve şişliğe yol açması tüm ebeveynleri arı sokması konusunda endişelendirir. Ancak bunlar kısa süre içinde geçecek şikayetlerdir ve bu semptomların nedeni arı alerjisi değil arı zehrine bağlı vücudun verdiği reaksiyondur. Asıl çekindiğimiz konu ise çocuğumuzda bir arı alerjisinin varlığıdır. Arı zehri (venomu) bazı çocuklarda alerjiye neden olur. Arı alerjisi olan çocuklarda arı sokması sonrası belirtiler azalmaz aksine artar. En sık da arı soktuktan sonra 24-48 saat içinde belirtiler en üst noktasına ulaşır. 72 saat sonra dahi belirtiler ortaya çıkabilir. Semptomlar 1 hafta boyunca devam edebilir.

Arı Alerjisi Belirtileri

Arının soktuğu yerde kızarıklık, kaşınma, şişlik ve ağrı olur. Çocuk kendini yorgun hisseder. Kusabilir. Çocukta tansiyon düşüklüğü, nabız artması, karın ağrısı, nefes sıkışıklığı gibi daha farklı semptomlar da gelişebilir. Arının soktuğu cilt dokusundaki şişlik ciddi bir boyuta ulaşmışsa acil tıbbi müdahale gerekir. Çünkü hayatı tehdit eden ciddi bir anafilaksi (şok tablosu) söz konusu olabilir. Arının soktuğu yer dışında vücudun farklı bir yerinde kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen gelişmişse de alerjik şok tablosundan şüphelenmek gerekir. Alerjik şok genellikle arı ısırığından sonraki ilk 30-60 dakika içinde ortaya çıkar. Cilt dokusundaki şişliğin çapı 10 cm civarına kadar ulaşabilir.

Arı Sokmasında Doktora Gidilir mi?

Çocuğunu ilk kez arı ısırmış ailelerin mutlaka hekime başvurması gerekir. Çünkü tespit edilmemiş bir alerji söz konusu olabilir. Ayrıca zaten hali hazırda arı alerjisi tanısı konmuş çocukların da en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.  Arı sokmasında doktora gidilecek durumlar şöyledir:

  • Şişlik 8-10 cm’den büyükse
  • Çocuk çok fazla arı tarafından sokulduysa
  • Nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, kurdeşen, bulantı gibi semptomlar varsa
  • Cildin farklı yerlerinde de arı ısırmasına karşı reaksiyon gelişmişse

Arı alerjisi testi nedir? Çocukta arı ısırmasına karşı alerjik bir durum olup olmadığını ortaya koymak için yapılan testtir. Kandan ve ciltten bakılır.

Arı Sokması Tedavisi

Tedavi çocuğun arı alerjisi olup olmadığına, kaç arı tarafından ve ne tür bir arı tarafından ısırıldığına göre değişebilir. Vakaların büyük bir kısmında evde yapılacak ilk yardım desteği yeterlidir. Ağrı iğnesi deride kalmışsa bir cımbız yardımıyla deriyi sıkmadan çıkarılır. Şişlik üzerine soğuk uygulama ve ağrı kesici ilaç ile sorun birkaç saat içinde giderilir.

Şişlik bölgesi genişlemişse, çocukta yukarıda saydığımız farklı semptomlar varsa mutlaka en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir. Aşı alerjisi tanısı konmuş çocuklar için ailelerin yanlarında adrenalin oto-enjektörü bulundurması önerilir. Alerjik şok gelişirse hemen bu enjektörü kullanılmak gerekir. Arı alerjisi olan çocuklara aşı tedavisi uygulanabilir. Aşının etkinliği %75-100 arasıdır.

Arı sokmasından hem çocuğumuzu hem kendimizi nasıl koruruz?

  • Arı ile karşılaşmayı azaltacak önlemler almak gerekir. Ormanda piknik yaparken, kırsal bölgelerde bahçedeyken uzun kıyafetler giymek önerilir.  Ayrıca beyaz, yeşil ve kahverengi renkler arıları daha az çeker.
  • Açıkta çöp, şekerli madde, reçel, bal vs. bırakılmamalıdır. Özellikle piknikte buna dikkat edilmelidir.
  • Arı ile karşılaşıldığında ani hareketlerden kaçınmakta ve sakin olmakta da yarar vardır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *