• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
  • 0

Çocuklarda Ağız Kokusunun 5 Nedeni

Her sabah ve akşam diş fırçalama alışkanlığı edinmek çocuklarımızız ağız ve diş sağlıkları için son derece önemlidir. Ancak yine de çocuklarımızın ağzında hoş olmayan bir koku olabilir. Peki, bu koku neden olur?

1. Sinüs Enfeksiyonu

Boğaz ağrısı ve tıkalı burun sinüs enfeksiyonunun iki önemli belirtisidir. Sinüs enfeksiyonu burun ve boğaz yollarında sıvı birikimine yol açarak, çocuğunuzun boğazını bakterilerin toplanması için ideal bir hale getirir. Bu da ağızda bir koku yapar. Bu koku da diş fırçalamakla geçmez. Enfeksiyonunun tedavi edilmesiyle birlikte ağız kokusu da ortadan kalkar. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurulması önerilir.

2. Yabancı Nesneler

Çocuklar ağızlarına farklı farklı cisimler götürebilir ve yutabilirler. Bu da ortaya çıkardığı farklı sorunların yanı sıra ağız kokusuna da neden olabilir. Yabancı cisim yutma acil tıbbi tedavi gerektirir.

3. Bademcik Enfeksiyonu

Özellikle 10 yaş altı çocuklarda bademcik enfeksiyonu sık görülebilir. Bademciklerin üzeri kırmızı, kızarmış, üzeri beyaz noktalı görünür. Bademcik enfeksiyonu ayrıca ağız kokusu da yapar. Bademcik enfeksiyonu tedavi edildiğinde ağız kokusu da ortadan kalkar. Çocuğunuz sürekli bademcik enfeksiyonu geçiriyorsa kesin tedavi için bademcik ameliyatı düşünülebilir.

4. Ağız Kuruluğu

Yeterince su içmemekte ağız kokularına neden olabilir. Sürekli aktif olan, koşup oynayan çocuklar yeterince de su tüketmediklerinde ağızlarında kuruluk ve kötü bir koku oluşabilir.

5. Diş Çürükleri ve Diş Eti Hastalıkları

Ağızdan kötü bir koku geldiğinde ilk akla gelen neden diş ve ağız ile ilgili sorunlardır. Diş çürümüş olabilir ya da diş etinde bir hastalık olabilir. Ayrıca ağız yaraları da koku yapabilir. Bunlarla mücadele etmenin en iyi yolu çocuklara özel geliştirilmiş ürünlerle her iki kez dişleri fırçalamak ve ağız bakımını yapmaktır. Öte yandan hali hazırda dişte bir çürük meydana geldiyse mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu bir hastalık değil, yukarıda bahsettiğimiz sağlık problemlerinin bir sonucudur. Ağız kokusuna neden olan hastalık tedavi edildiğinde ağız kokusu da geçer. Diş ve ağızla ilgili bir sorun varsa çocuk diş hekimine diğer problemler için ise çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.

Ağız Kokusunu Önleme

Düzenli bir ağız bakımıyla ağız kokularının önüne geçmek mümkün olabilir. Çocuklara özel üretilmiş diş macunu, diş fırçası ve diş ipiyle ağız temizliği sabah ve akşam yapılmalıdır. Amerikan Pediatri Akademisi 7-8 yaşına kadar ebeveynlerin çocuklarının dişlerini fırçalamaya yardımcı olması öneriliyor.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *