• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuklara Yapılan Alerji Testleri
  • 0

Çocuklara Yapılan Alerji Testleri Nelerdir?

Çocuk alerjisi tüm toplumlarda oldukça sık görülüyor. Çocukların bitkiye, gıda maddesine, evcil hayvana vd. birçok bileşene alerjisi olabiliyor. Çocukların neye alerjisi olduğunu tespit etmek ise oldukça önemli… Böylece alerjik reaksiyona neden olan maddeler ortadan kaldırılabilir. Çocuğun alerji atakları dindirilebilir. Bu noktada alerji testleri devreye giriyor. Hastanelerin Çocuk Alerjisi Bölümünde yapılan alerji testleri şöyledir:

Prick Test (Çizme Testi)

Sık uygulanan bir alerji testidir. Çocuğun ev tozuna, bitki polenlerine, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlara karşı alerjisi olup olmadığını ortaya koyar. Prick testinde çocuktan kan alınmaz. Kolun alt kısmına damlatılan alerjen bir sıvı yardımıyla test yapılır. Bu damlanın ardından steril, sivri uçlu metal bir çubuk ile deride yüzeyel bir çizik açılır. Çocuk bir ağrı ya da acı duymaz. Test kısa sürede sonuç verir.

İntradermal Test (Deri İçi Testi)

Arı sokmalarına ya da ilaçlara bağlı olarak gelişen alerjilerin tespit edilmesinde kullanılır. Bir enjeksiyon yardımıyla alerjen içeren sıvı madde deri altına verilir. Yaklaşık 20 dakika enjeksiyon yapılan bölge açık bırakılır. Çocukta herhangi bir alerjik reaksiyon gelişip gelişmediği kontrol edilir.

Patch Test (Yama Testi)

Özellikle dermatit ve ürtiker gibi alerjik oluşumların tanısında kullanılan bir testtir. Yama bandına alerjen madde konulur ve çocuğun sırtına yapıştırılır. Bu süre içinde alerjik reaksiyonlar izlenir. 2-3 gün sonra bant çıkarılır. Bazı geç alerjik reaksiyonlar olabileceği için bant çıkarıldıktan bir iki sonra yeniden muayeneye gidilir. Bantın vücutta olduğu süre boyunca çocuğun duş almaması ve aşırı fiziksel efor harcamaması gerekir.

Spesifik IgE Testi

Spesifik IgE bir kan testidir. Çocukta alerjiye neden olduğu düşünülen maddeye/ alerjene yönelik yapılır. Spesifik IgE genel bir alerji taraması değildir. Özellikle saman nezlesi, atopik dermatit, gıda karışımları, polenler, yabani ot ve çiçek karışımları gibi alerjenleri ortaya çıkarmak için uygulanır.

Spirometri (Solunum Fonksiyon Testi)

Özellikle astım hastalarında uygulanan bir testtir. Kalp ve akciğer fonksiyonlarının ölçülmesinde de kullanılır. Test yapılmadan önce hastanın nefes nefese olmaması, normal solunumda olması gerekir. Test esnasında burun kapatılır, azığa tek kullanımlık maske takılır ve çocuğun kuvvetli bir şekilde nefes alması ve maksimum kuvvetinde nefes vermesi istenir. Test 3 kez tekrarlanır ve en iyi sonuç esas alınır. Testin değerlendirmesi yapılır.

Rinomanometri (Burun Solunum Ölçümü)

Rinomanometri (RMM) burundan geçen hava akımını etkileyen transnazal basınç değişikliğini ölçer. Burun hava yolu direncini ölçümlemekte kullanılan bir testtir. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *