• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
  • 0

Çocuklar İçin Oto Koltuğu Seçimi

Oto koltuğu çocukların arabada güvenli bir şekilde yolculuk yapmasını sağlar. Her çocuğun en az 5-6 yaşa kadar yolculuk esnasında oto koltuğunda seyahat etmesi gerekir. Piyasada farklı yaş grupları için farklı özelliklerde oto koltuklar mevcuttur. Bebek doğduğu andan itibaren oto koltuğunda seyahat edebilir. 1 yaşına kadar ana kucağı adı verilen oto koltuklar kullanılır. Ardından daha büyük seyahat koltuklarına geçilir. Bu koltukların ebatı da çocuğun yaşına göre değişir. Piyasada 12 yaşına dek kullanılabilecek oto koltuklar mevcuttur. Peki, çocuğumuza oto koltuğu alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Yaşa Göre Oto Koltuğu Seçimi

Oto koltukları yaş grupları ve kilo aralıklarına göre kategorize edilir; Grup 0, Grup 0+, Grup 1, Grup 2, Grup 3 şeklinde 5 tane grup bulunur.

  • 0 grubu koltuklar, 10 kg ağırlığına kadar ve 1 yaşına kadar kullanılabilir.
  • 0+ grubu koltuklar, 13 kg ağırlığına kadar ve 15. Aya kadar kullanılabilir.
  • 1 grubu koltuklar, 9 ila 18 kg arası ve 1-4 yaş arası kullanılabilir.
  • 2 grubu koltuklar, 15 ila 25 kg arası ve 4-8 yaş arası kullanılabilir.
  • 3 grubu koltuklar, 22 ila 36 kg arası ve 8-12 yaş arası kullanılabilir.

Oto Koltuğunun Güvenliği

Piyasada bulunan oto koltukların büyük bir kısmı oldukça güvenilirdir. Oto koltuğun kalitesinden emin olmak için ECE R44-04, UN R129, ADAC, Stiftung Warentest, ÖMATC, TCS, Plus Test ve Autobild gibi sertifikalarının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Koltuğu ters yönde bağlamak için tüm oto koltuklarında zaten isofix bağlantısı mevcuttur.

Koltuğun Bağlanma Yönü

Ebeveynlerin kafasının karışık olduğunu konulardan biri koltuğun yönünün öne mi arkaya mı doğru olması gerektiğidir. Çocukların en az 2 yaşına kadar arka yönde (yani ters olarak) seyahat etmesi önerilir. Avrupa ülkelerinde bu sınır yasalarla 4 yaşına kadar olarak belirlenmiştir. ABD’de ise çocukların ters yönde seyahat etmesi 1 yaşına kadar yasal zorunluluktur.

Oto Koltuğun Araca Uygunluğu

Farklı büyüklüklerde otomobiller mevcuttur. Bazı otomobil modellerinde arka koltuklar oldukça dardır. Alınan koltuğu arabaya yerleştirmek, hareket ettirmek zorlayıcı olabilir. Bu nedenle mümkünse deneyerek ya da satıcının/kullanıcıların tavsiyelerini değerlendirerek oto koltuğunu satın almanız önerilir.

Oto Koltuğun Temizlenmesi

Kılıfı çıkarılıp yıkanabilir koltukları tercih etmek ebeveynler için daha kullanışlıdır. Böylece çocuk da daha steril bir koltukta seyahat etme imkanı bulur. Ayrıca kumaşının terletmeyen bir kumaş olmasına da dikkat edilebilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *