• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
 • 0

Çocukla Uçak Yolculuğu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak günümüzün en pratik ulaşım araçlarından bir ve uzak mesafelere kolayca kısa sürede gitmenin yolu… Peki bebekli aileler için durum nasıl? Bebeği olan aileler uçak yolcuklarında nelere dikkat etmeli? En önemli soru bebeğin kaç yaşında uçağa binebileceği. Bu konuda net bir sınırlandırma yok. Gerekirse bir yenidoğan dahi uçağa binebilir. Örneğin yenidoğanın uzaktaki bir şehirde acilen ameliyat edilmesi gerekiyorsa bu durumda uçağa binmesi gerekecektir. Ancak normal şartlarda doğumdan sonraki en az ilk 1 ay uçağa binilmesi önerilmez.

Uçağa binmek çocuklarda hangi sağlık sorunlarına yol açar?

Kalkış ve inişte kabin içi basınçta olan değişikliklerden dolayı kulaklarda doluluk hissi ve ağrı. Bunun neticesinde de şiddetli bir ağlama. Bu durumu engellemek için hekim tavsiyesiyle çocuğa orta kulağın havalanmasını kolaylaştıracak şuruplar verilebilir. Bildiğimiz gibi uçuş esnasında yutkunmak da kulak tıkanmasını önleyebilir. Bebeklerin uçuş esnasında emzirilmesi, çocukların ise sıvı tüketmeleri de kulak tıkanmasının önüne geçebilir.

Uçakta nerede oturmak gerekir? Bebekler için ayrı bir koltuk var mı?

2 yaşın altındaki bebekler kısa mesafeli uçuşlarda kucakta taşınabilir. Kabin ekibi bebekler için tasarlanan özel bir kemeri aileye temin eder. Bazı uçak modellerinde iki erişkin koltuğu arasında küçük çocuklar için özel koltuklar bulunur. 2 yaşını geçmiş olan çocukların bu koltuklarda oturması önerilebilir. Ayrıca acil çıkış kapılarının hizasındaki koltuk aralıkları da oldukça geniştir. Check-in sırasında bu koltuklar da talep edilebilir.

Çocukla uçak yolculuğu yaparken yanımıza almamız gereken şeyler nelerdir?

 • Evde giyilen rahat giysiler ve yedekleri. Çocuğunuzun havalimanında kaybolma riskine karşı renkli, canlı farklı bir kıyafet giydirmeyi de düşünebilirsiniz.
 • Sevilen oyuncaklar, boyama kitapları, kalemler, masal kitapları
 • Biberonla beslenen bebekler için 2-3 temiz biberon
 • Yeterince alt bezi ve ıslak mendil. Gerekirse uçağın tuvaletlerinde bez değişimi yapılabilir. Kabin memuru aileyi yönlendirecektir. Koku ve hijyen açısından kabinde alt değiştirilmemesi gerekir.
 • Varsa çocuğun düzenli kullandığı ilaçlar

Hangi çocuklar uçağa binmemeli?

 • Aktif enfeksiyonu olan çocuklar (kulak enfeksiyon, sinüzit gibi)
 • İshali olan çocuklar
 • Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan çocuklar da ilk kez uçağa binmeden önce bir hekim tavsiyesine başvurulmalıdır.

Günün hangi saatin çocuklar için daha konforludur?

Uçuş saatinin çocuğun günlük uyku saatlerine denk getirilecek yolculuğun daha kolay geçmesini sağlanabilir. Ayrıca seçme imkanı varsa büyük uçaklar çocuklar için daha konforludur. Çünkü bu uçaklarda kabin içi basınç değişikliklerindaha az hissedilir ve dolayısıyla çocuk daha az huzursuzlanır.

Uçuş sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Uçak boşalırken koridorlarda kalabalık ve sıkışıklık olabilir. Bu nedenle çocuklu ailelerin uçağı en son terk etmeleri önerilir. Uçuş sonrası çocuğun sıvı tüketmeyi ihmal etmemesi gerekir. Varış noktasındaki hava durumuna göre el çantasında yedek kıyafet bulundurulması da faydalı olacaktır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *