• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuk Doktoruna Sormanız Gereken 5 Soru
  • 0

Çocuk Doktoruna Sormanız Gereken 5 Soru

Her yeni deneyim öğreticidir. Bir bebek dünyaya getirip onu beslemek büyütmek kadar öğretici bir serüven ise az bulunur. Ancak bu öğrenme süreci özellikle ilk kez anne baba olan ebeveynler için zorlu geçebiliyor. Bu dönemde kendi aileleri, arkadaşları, aile hekimleri ve çocuk hekimlerinden destek isteyebiliyorlar. Bazı durumlarda ise gelen farklı cevaplar kafalarını karıştırabiliyor ve ne yapmaları gerektiğini bilemiyorlar. Ailelerin en çok sorduğu ve cevapları da oldukça basit olan bazı soruları yanıtlamaya çalıştık:

Bebeğim yeterince doyuyor mu?

Emzirme esnasında bebek, meme başı ve çevresindeki kahverengi kısmı iyice kavramalıdır. Emzirme süresince bebekten yutkunma sesleri ve süt sesi geldiği duyulmalıdır. Bu durumda her şey yolunda demektir.  Emdiği sütün yeterli olup olmadığına ise yaptığı kaka sayısı ve tartı kontrolü ile karar verilir. Bebeğiniz günde 3-5 kez kaka yapıyorsa bu yeterli beslendiğine bir işarettir. Tartı kontrolü ise kesin sonucu verir. Tüm bunların aksine emmede güçlük yaşanıyorsa, küçük bebeğiniz memeyi tam kavrayamıyor ve sadece meme ucunu tutuyorsa yeterli derecede doymayabilir. Bu durum kaka sayısına ve kilosuna da yansıyacaktır.

Emzik kullanılmasında sakınca var mı?

Hiçbir zaman eskimeyen ve tam olarak cevabı verilemeyen bir sorudur, emzik kullanımı. Emzik kullanmaktaki en büyük soru işaretimiz, bebeğin emziğe alışması ve anne sütünü emme de sorun yaşamasıdır. Ayrıca dişlerde çarpıklık ve kulak enfeksiyonu oluşumu riskini de artırdığı bildirilmektedir. Ancak bunların yanında, emzik kullanımının bazı faydaları da bulunmaktadır. Özellikle 1-6 ay arası bebeklerde karşılaştığımız ve SIDS olarak tanımladığımız ani bebek ölümü sendromu riskini de %90’a kadar azalttığı belirtilmektedir. Sonuçta, bebek anne sütüne alıştıktan sonra, kısa bir dönem (1. ve 6. ay arası gibi) emzik kullanımı düşünülebilir.

Bebeğimin ateşi çıktı! Ne yapmalıyım?

Yüksek ateş, bebeklerde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.  Ateş, kulaktan veya makattan 38’e koltuk altından ise 37.3’e kadar normal sayılır. Vücut sıcaklığı bu değerlerin üzerine çıktıysa bir hastalık durumundan şüphelenilebilir. Temel olarak bebeklerin vücut ısısı iki nedenle yükselir; enfeksiyonlar ve çevresel faktörler. Enfeksiyonlar için mutlaka hekime başvurmak gerekir. Evin çok sıcak olması, sıcak banyo ya da çok kalın giyinmek gibi çevresel nedenlerle yükselen vücut sıcaklığı ise ortamın soğutulması ile kendiliğinden düşer. Beklemenize rağmen ateş düşmüyorsa, bebeğiniz iki yaşın altındaysa, emmede ve nefes almada güçlük varsa zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Çocuklarda Ateş Hakkında Daha Fazla Bilgi Alabilirsiniz !

Aşıların yan etkisi var mı?

Ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından uzun yıllardır yürütülen aşı takvimi uygulaması mevcuttur. Bu aşılar bebekleri birçok hayati hastalıktan önler ve mutlaka yaptırılmalıdır. Toplum sağlığına katkıda bulunmak ve sağlıklı bir toplum yetiştirebilmek için tüm bu aşılar ücretsiz uygulanmaktadır. Çocukluk dönemi aşıları sonucunda önemli bir yan etkiyle çok çok nadir karşılaşırız. Hafif olarak tanımlayacağımız ağrı, ateş ve aşı yerinde kızarıklık gibi tepkimeler kısa sürede kendiliğinden -bazen gözlem altında- kaybolmaktadır.

Bebeğimi nasıl giydirmeliyim?

Kendiniz nasıl giyiniyorsanız bebeğinize ilave bir kat daha giydirmeniz yeterli olacaktır. Bebeklerin el ve ayakları, vücudun geri kalanına göre daha soğuktur. Vücudun giysilerin altında kalan kısmı sıcaksa ve bebeğiniz huzurlu görünüyorsa, kıyafetleri yeterli ve sorun yok demektir. Oda sıcaklığını ise gün içinde 24-25 derecelerde tutmakta fayda var. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *