• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
  • 0

Çocuk Beslenmesinde Yumurta

Bebeklerde yumurta yedirme zamanının bilinmesi çok önemlidir. Erken yumurta verilmesi istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Yumurta tüm yaş grubundan bireyler için oldukça değerli bir besindir. Yumurta, içinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral barındırır. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar yumurtanın çeşitli hastalıkları önlemede (meme kanseri, inme gibi) önemli bir destekçi olduğunu bildirmektedir. Bu haliyle yumurta gerçek bir besin deposudur ve çocuklarımız için de oldukça yararlıdır.  Öte yandan yumurta alerjik reaksiyonlara da neden olabilen bir besindir. Bu nedenle ek gıdaya yeni geçmiş bebeklere yumurta verirken dikkatli olmak gerekir. Özellikle yumurtanın beyaz kısmındaki maddeler alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu sebeple 12 aylık oluncaya dek bebeklere yumurtanın beyazının verilmemesi önerilir.

Bebeklerde Yumurta Tüketimi

6. ay ile birlikte ek gıdaya başlayan bebeklere yumurtanın sarı kısmı verilebilir. Ancak hemen bir top sarı yumurtayı da bebeğimize vermemek gerekir. İlk 1 ay alıştıra alıştıra, miktarı artırarak bebeğimize yumurtanın sarı kısmını verebiliriz. 7-8 aylık olduğunda da yumurtanın sarı kısmının tamamını ezerek bebeğimize verebiliriz. Bebeğimiz 12 aylık olduktan sonra da uygun bir şekilde yumurtanın tamamını yedirmeye başlayabiliriz. Haftada 3 gün yumurta tüketimini öneririz.

Yumurtanın Çocuk Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Marketten alınan paketlenmiş gıdalar içinde yumurta belki de halen en doğal ve sağlıklı olanıdır. Çocuklarımız için birçok faydası vardır. Mümkünse organik yumurta tüketilmesini önermekle birlikte marketten aldığımız diğer tüm yumurtaların da bahsedeceğimiz yararları içinde barındırdırğını belirtelim. Peki, yumurtanın faydaları  nelerdir?

  • Vitamin deposudur: Yumurta paketlenmiş halde birçok vitamini içinde barındırır. Yumurtanın içinde bol miktarda vitamin B12, vitamin B2, vitamin A, vitamin E bulunur. Örneğin E vitamini antioksidan özelliğine sahiptir ve hücre yenilemesine katkıda bulunur. A vitamini ise çocukların enfeksiyonlara karşı direncini artırır, sağlıklı büyümeye yardımcı olur.  B12 vitamini de nörolojik fonksiyonların sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunur. Çocuklar için bazı önemli vitaminleri anlattığımız yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.
  • Mineral kaynağıdır: Demir, çinko, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller yumurtanın içinde bol miktarda bulunur. Bu minerallerin her biri de çocuklarımızın sağlığı için gereklidir.  Örneğin, demir, metabolizmayı güçlendirir, kansızlığı önler, zeka gelişimine katkıda bulunur. Çinko, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, enerji deposudur, büyümeye ve gelişmeye katkı yapar.
  • Kalsiyum ise kemiklerin gelişiminde doğrudan etkilidir. Bu konuda yazdığımız detaylı içeriğe linkten ulaşabilirsiniz.
  • Proteinden zengindir: Yumurta dendiğinde ilk aklımıza gelen protein deposu olduğudur. Orta boy bir yumurta ortalama 80 kalori içerir ve ortalama 6,5 gr protein bulundurur.
  • Çocuklar büyürken yüksek oranda proteine ihtiyaç duyar. Yumurta bu ihtiyacı karşılayan en önemli besinlerden biridir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *