• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuk Beslenmesinde Doğru Bilinen 7 Yanlış
  • 0

Çocuk Beslenmesinde Doğru Bilinen 7 Yanlış

Alışkanlıklar, çevreden görülenler, eş dost tavsiyeleriyle aileler çocuklarının beslenmesinde yanlış uygulamalara gidebiliyor. Bu uygulamaların doğruluğu ise soru işareti… Hatta çocuklarımıza faydası yerine zararı dahi olabiliyor. İyi niyetle yapılan bu uygulamalar obeziteye zemin hazırlayarak çocuğun erken yaşta diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmasına zemin hazırlıyor.

1.      Ne kadar çok süt içerse kemikleri o kadar gelişir! YANLIŞ

Özellikle 1 yaş üzeri çocuklarda günde 500 ml üzerinde süt tüketimi önerilmez. Neden? Aşırı süt tüketimi çocukta iştahsızlığa ve demir eksikliğine bağlı kansızlık ve kabızlığa yol açabilir. Bu nedenle günlük süt tüketiminin 500 ml’nin üzerine çıkmaması gerekir.

2.      Et ve kemik suyunun sık verilmesi faydalıdır! YANLIŞ

Ebeveynler, neneler, dedeler kendileri için et ve kemik suyunu faydalı gördüğünden yavrularının da bu değerli besinden yarar görmesini isterler. Ancak bilinmesi gerekir ki çocuğa verilmesi gereken etin kendisidir. Bunu da ilk aşamada kıyma ya da püre halinde vermek gerekir. Et ve kemik suları yüksek oranda yağ içerdiği için küçük çocuklarda kullanımı önerilmez.

3.      Kuruyemişler ve meyveler her koşulda faydalıdır! YANLIŞ

Ceviz, badem, fıstık gibi besinler faydalıdır. Ancak küçük çocuklarda alerjik reaksiyona da sıklıkla yol açar. Peki, ne yapmalı? Bilindiği gibi bebeklerde ek gıdaya 6. aydan sonra geçilir. Her bir besin ilk 3 gün tek başına bebeğe verilmelidir. Böylece bebeğin o besine alerjisi olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca üç yaşına kadar kuruyemişlerin ezilerek toz haline getirilip verilmesi gerekir. Aynı şekilde portakal, mandalina, greyfurt, çilek gibi meyveler 1 yaş altında alerjiye neden olabileceği için bebeğe verilmemelidir. Balın da zehirlenmeye neden olabileceği için 1 yaşına kadar bebeklere verilmemesi gerekir.

4.      Meyve yerine meyve suyu içirerek vitamin sağlanabilir! YANLIŞ

Meyve sularının içinde sadece meyve yoktur. Şeker ve koruyucu madde de vardır. Bu iki madde de çocuk sağlığına zarar verebilir. Ayrıca meyve suları meyvenin kendisinin sahip olduğu vitaminlere de sahip değildir. Meyvenin kendisini yemenin sindirim sistemine de faydası vardır. Bu nedenle 1 bardak portakalın sıkıp içmektense 1 portakal yemek daha sağlıklıdır.

5.      Ağlıyorsa anne sütü yetmiyordur! YANLIŞ

Bebek ağlıyorsa ebeveynler ilk olarak çocuklarının aç olduğunu düşünür. Hatta anneler sütlerinin yetmediği düşünüp kaygılanır, üzülür.  Bebek ilk üç ay ayda en az 600 gr yani haftada 150 gr tartı alıyorsa anne sütü yeterli demektir. Ayrıca bilinmelidir ki her ağlamanın nedeni de açlık değildir.

6.      Ev yemeklerinin suyunda vitamin vardır! YANLIŞ

Bebeklere 1 yaşından önce yetişkinler için hazırlanmış yağlı, salçalı, tuzlu besinlerin verilmesi fayda getirmez. Aksine zarar dahi verebilir. Bu besinlerde bulunan aşırı tuz böbrekler için sodyum yükü oluşturarak ileri yaşlarda yüksek tansiyon, şeker ve obezite riskini artırır.

7.      Yemeğini yediği sürece asitli içecek içmesi sorun değil! YANLIŞ

Asitli ve şekerli içeceklerin çocuk beslenmesinde kesinlikle yeri yoktur. Bu tür içeceklerin sağlık açısından son derece zararlı olduğu günümüzde pek çok bilimsel çalışmayla ortaya konulmuş durumda.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *