• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
  • 0

Çocuğumun Kulağında Kir Var Ne Yapmalıyım?

Kulak içimiz vücudumuzun dışarıya açık bir uzvudur. Bu nedenle kirlenebilir. Ayrıca dış kulak yolunun serümen sekresyon adı verilen sarı kahverengi tonlarındaki kıvamlı salgısı da dışarıya doğru akar. Kulak kiri buşon olarak adlandırılır. Kulağın dış kısmındaki kirler kolaylıkla temizlenebilir. Bu durum çocuklarımız için de geçerlidir. Ancak bu konuda uzun yıllardır gelen yanlış bir alışkanlık vardır. Kulak temizleme çubukları… Maalesef bu çubuklar kulağı temizlemez, aksine aşırı kullanımda kirlerin içeri doğru gidip kulağı tıkamasına, işitme sorunlarına dahi neden olabilir. Aslında bu çubukların kullanım amacı da zaten kulak içini değil kulağın kepçe kısmını temizlemektir.

Peki çocuğumuzun kulağını hiç mi temizleyeceğiz? Çocuğunuz kulağını tabii ki temizlemelisiniz. Bunun için banyodan sonra ıslak bir penyeyle kulak içini durulamanız yeterlidir. Böylece dış kulaktaki kirleri alabilirsiniz. Zaten sağlıklı bir kulağın da kiri dışarı doğru akar. Konunun hastalıkla ilişkili kısmı da burada başlar. Bu kirin dışarıya doğru akmamasında…

Kulaktaki Kir Hastalık Olabilir mi?

Bazı çocuklarda serümen sekresyon adını verdiğimiz bu salgı kulaktaki bazı yapısal sorunlardan dolayı dışarı çıkamaz. Bu durumda normalde kendiliğinden dışarı çıkması gereken salgı dış kulak yolunda birikir. Sonuçta da dış kulak yolunun tıkanmasına yol açar. Dış kulak yolu tamamen tıkandıysa da çocukta yaklaşık 30 desibel civarında bir işitme kaybı olur. İşitme kaybı bir anda olmaz, yavaş yavaş olur. Bu arada kulakta ağrı hissedilebilir. Çocuk sürekli olarak kulağını kaşıyabilir. Özellikle banyodan sonra kulak içinin ıslanması neticesinde bu ağrı artabilir, işitme kaybı şiddetlenebilir. Nihayetinde çocuk, kulak ağrısı ve işitme sorunları şikayetleriyle bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına götürülür.

Tedavi Nedir?

Farklı tedaviler önerilebilir. Doktorunuz kulak damlası reçete edebilir. Bu damla sayesinde içeride kalmış kulak kirinin kendiliğinden dışarı çıkması amaçlanır. Kir halen dışarı atılamıyorsa KBB uzmanı tarafından bu kirin alınması gerekir. Bu işlemler evde kesinlikle denenmemelidir. Hayatı tehlikeye atacak sonuçlar dahi söz konusu olabilir. Hekim çocuğun kulağının yıkanmasına karar verirse (lavaj yöntemi) yıkama işlemi vücut ısısında bir sıvı ile yapılır. Ucunda iğne olmayan bir şırıngayla kulak temizlenir ve kir dışarı alınır. Yine küretler aracılığıyla da kulak içi temizlenebilir. Kulak içindeki kir ucu ince bir aletle vakumla (aspiratör) çekerek de dışarı alınabilir. Bu 3 yöntemde de kulak içi kir güvenle temizlenebilir. Çocuk işlemden sonra ailesiyle birlikte evine dönebilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *