• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Çocuğumun Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririm
  • 0

Çocuğumun Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririm ? Havaların soğuması, mevsim geçişi ve Covid-19 tehdidi anne babaları endişelendiriyor. Alerji, nezle, grip bu dönemde ortaya çıkıyor ve belirtiler Covid-19 ile kimi zaman karışabiliyor. Sağlıklı kalmanın yolu ise güçlü bir bağışıklık sisteminden geçiyor. Peki, çocuklarımızın bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutabiliriz ?

Sağlıklı beslenmesine (çok) özen gösterin

Güne sağlam bir kahvaltıyla başlamasına yardımcı olun. Yumurta, peynir, süt ilk akla gelen ve kolay ulaşılabilir sağlıklı gıdalardır.  Meyve tüketimini arttırın. Portakal, mandalina ve nar C vitamini deposudur. Muz ise bağışıklık sistemini güçlendiren diğer bir meyvedir. Protein tüketimine özen gösterin: et, balık, fasulye, mercimek vd.

Hijyene ve maske kullanmaya devam

Geçtiğimiz 6 ayda hepimiz ellerimizi nasıl yıkamamız gerektiğini öğrendik J Çocuğunuzun da bunu öğrenmesine ve uygulamasına yardımcı olun. Ayrıca mümkünse her gün banyo yapmasını sağlayın.

Kalın ve terletebilecek kıyafetler giydirmeyin

Kalın bir kazak hatta üzerine mont giyip dışarı çıkmak çocuk-yetişkin fark etmeksizin yaptığımız en büyük hatalardan biridir. Bunun yerine üç dört parça kıyafet giydirebilirsiniz. Çocuğunuz terlediğinde, sıcakladığında, güneşe çıktığında, toplu taşımaya bindiğinde bu parçaları çıkararak ısı dengesini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Herkesin yöntemi farklı olsa da ben tişört, hırka ve soğuğun şiddetine göre bir mont giydirmeyi tercih ediyorum. Yanınızda atkı ve şapka bulundurmakta da fayda var

Uyku düzenine dikkat edin

Geç saatlere kadar oturmasına izin vermeyin. Her gece aynı saatlerde yatağa girmesini sağlayarak uyku düzeni oluşturmaya çalışın.

Çocuğumun Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririm ? Bol su içirin

Suyun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bol bol su içmesine yardımcı olun. Ayrıca havanın soğuması ile kaloriferleri yakmaya başlıyoruz. Bu, odanın nemini azaltır ve solunum yollarının kuruyup tahriş olmasına yol açar. Nihayetinde üst solunum yolu enfeksiyonu riski artar. Bol su içirerek bu riski azaltabilirsiniz.

Odasını bol bol havalandırın

Havaların soğumasıyla birlikte odamızın camlarını açmayı unutuyoruz. Kapalı ve havasız ortamda mikroplar uzun süre yaşayabilir. Nihayetinde de solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olurlar. Bu nedenle unutmadan mutlaka günde iki kez odaya temiz hava girmesini sağlamalıyız.

Aşılarını yaptırın

Çocuklarımızın aşıları zamanı geldiği anda yapılmalıdır. Aşılama takvimine Sağlık Bakanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz. Ben de geçtiğimiz hafta instagram hesabımda bu aşıları belirtmiştim. O paylaşıma da göz atabilirsiniz.

Spor yapmasına destek olun

Spor, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Bu dönemde takım sporları yerine bireysel sporlar yapması için çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz: koşu, jimnastik, tenis. Temizliğine inandığınız bir havuz varsa yüzmeyi de değerlendirebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *