• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bol ve Kaliteli Anne Sütü İçin 8 Öneri
  • 0

Bol ve Kaliteli Anne Sütü İçin 8 Öneri

Sütünün yetmemesi, bebeğinin aç kalması yeni annelerin aklında hep bir endişe yaratan konulardır. Anne sütü sayesinde yenidoğan gelişimine devam eder, anne ve bebeğin arasında çok güçlü bir bağ oluşur. Bu bağ emzirmeyle her geçen gün daha da güçlenir. Kimi zaman ise gerçekten anne sütünün miktarı azalabilir. Bu senaryoda bebek her zamankinden çok daha sık aralıklarla annesini emmek ister. Biz de sütünü bol ve kaliteli tutmak isteyen anneler için 8 öneri hazırladık.

Bebeğinizi sık sık emzirin

Bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içinde bebeğinizi emzirin. Emzirmeyi belli saat aralıklarına sabitlemeyin, aksine bebek ne zaman isterse emzirin. Ancak “bebeğim uyuyor” ya da “emmek istemiyor” diyerek emzirmeyi ihmal etmeyin. Yenidoğan döneminde ise emzirme aralıklarının 3 saatten fazla olmaması gerekir.

Her iki göğsünüzden emzirin

Bebeğinizi her iki göğsünüzden emzirin. Tek taraflı emzirme zamanla diğer tarafta sütün azalmasına neden olur. Göğüslerin emzirilerek boşaltılması süt üretimini artırır. Beslenme sonrası veya bebeğin emmediği göğsü özellikle pompa ile boşaltmak da süt artışını sağlar.

Stresi kontrol etmeyi öğrenin

Stresten mümkün olduğu kadar uzak durun. Aşırı stres ise hem size hem de bebeğinize zarar

verebileceğinden stresi yönetmeyi öğrenin. Bebeğinizi emzirirken keyif aldığınız bir müzik dinleyerek, huzurlu ve sakin bir ortamda emzirin.

Doğru teknikle emzirin

Emzirme esnasında bebeğinizin ağzının açık olduğundan ve özellikle memenin kahverengi kısmını da ağzına alarak emdiğinden emin olun. Emzirme esnasında ağrı hissetmeniz, bebeğin ağzını

şapırdatması veya sadece meme ucunu ağzına alması doğru olmayan emzirme yöntemidir. Bu yanlışlar bebeğin yeterince beslenememesine ve göğüste süt birikimine, meme iltihabına neden olabilir. Ayrıca emzirirken süt gelsin diye memeye makas hareketi yapmak, süt kanallarınızın

tıkanmasına yol açabilir. Memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşacak şekilde hafifçe sıkarak emzirmelisiniz.

Uykusuz kalmayın

İyi bir uyku anne sütünü artırır. Özellikle yenidoğan döneminde annenin yeterli ve kaliteli uyuması mümkün olamayabilir. Ancak fırsat buldukça uyumaya ve dinlenmeye zaman ayırın.

Bol su için

Günde en az 8 bardak, özellikle emzirme sonrası su tüketin ve sıvı ihtiyacınızı karşılayın.

Sağlıklı ve düzenli beslenin

Dengeli ve sağlıklı besinler ile öğünlerinizi düzenleyin; üç ana, üç ara öğün şeklinde beslenin. Bitkisel ve hayvansal proteinler, baklagiller, mevsime uygun meyve ve sebzeler, kalsiyum, folik asit içeren yiyecekler mutlaka beslenmenizde yer almalı ve dengeli, yeterli ölçüde tüketilmeli. Şekerli gıdaların süt artımına hiçbir katkısı yoktur, şekeri günlük meyve ve kuru meyvelerden belli miktarda yiyerek alabilirsiniz. Bu nedenle sütünüzün artması amacıyla şekerli gıdalar ya da hazır şekerli içecekleri

tüketme yanlışına düşmeyin. Emzirme sürecinde diyet ve aşırı spor yapmayın. Hafif bir yürüyüş günlük aktiviteniz için yeterli olacaktır.

Gece emzirin ya da süt pompalayın

Bebeğin aceleyle emzirilmemesi gerekir. Sakin davranın. İşe gitmeniz gerekiyorsa geceden sütünü pompalayın, eve bırakın. Gece kalktığınızda da bebeğinizi emzirmeyi ertelemeyin.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *