• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
  • 0

Bıngıldak nedir?

Bebek kafatası 5 kemikten oluşur. Bu kemikler hareketsiz eklemlerle birleşir ve kafatasını oluşturur. Bu kemiklere sütur denir. Ancak beyin, doğumdan sonra da gelişimine devam eder. Bir yenidoğanın beyin dokusu doğduktan sonraki yıl tam 2 katına çıkmış olur. Bu nedenle süturlar hemen birleşmez. Birleşme, bebek 14-18 aylık olduğunda anca tamamlanır. Kafatası kemikleşip son halini almadan kemiklerin birleşme yerlerinde bulunan, elle basılınca oynar gibi olan kıkırdak bölüme bıngıldak adı verilir. Bıngıldak kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasındaki bağ dokusudur.

Bıngıldağın bebekteki işlevi nedir?

Bebek beyni yaşamın ilk 2 yılı hızla büyür. Beyin gelişimine engel olmaması ve beyne zarar vermemesi için bebek dünyaya bıngıldağı kapanmamış olarak gelir.

Bıngıldağın ne kadar zamanda kapanması gerekir?

Bebeğin genellikle 18 aylık olmasıyla birlikte tüm bıngıldakları kapanmış olur. Bazı bebekler sadece kafatasının ön kısmındaki bıngıldak açık olarak dünyaya gelirken bazı bebeklerde kafatasının arkasındaki bıngıldak da açıktır. Kafatasının arka kısmındaki bıngıldak bebek 3-6 aylıkken, ön kısmındaki bıngıldak ise 14-18 aylıkken kapanır. Artık kafatası beynin şeklini almıştır ve bıngıldaklar kapanmıştır. Öte yandan bazı çocuklar bıngıldakları kapalı olarak da dünyaya gelebilir ya da bıngıldaklar vaktinden önce kapanabilir. Bu ciddi bir problemdir. Bebeğin beyin gelişimi sekteye uğrar, kafatası şeklinde bozulmalar olur. Bu durum kraniosinostoz olarak adlandırılır. Beyin ve sinir cerrahisi uzmanları tarafından cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Kraniosinostoz hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Bıngıldağa dokunmak bebeğin beynine zarar verir mi?

Bıngıldak kolay kolay yaralanmaz. Düşünüldüğü kadar korunmasız bir doku değildir. Dokunmayla, hafif çarpmayla, düşmeyle hasar almaz. Ancak tabii ki çocuğun kafatasına şiddetli bir darbe gelirse bıngıldağın ve beyin dokusunun hasar alma riski vardır.

Bıngıldakta hangi değişimler normaldir?

Nefes alma verme veya ağlama sırasında bıngıldak şişip, inebilir. Bu durum normaldir.

Bıngıldakla ilgili hastalıklar olabilir mi?

Evet. Bunlardan biri kraniosinostozdur. Bu genellikle doğumsal bir anomalidir. Farklı hastalıklar da bıngıldağı etkileyebilir. Menenjit, tümör, hidrosefali gibi hastalıklar bıngıldağı etkileyebilir. Bıngıldak şişer. Bunların tamamı önemli sağlık problemleridir. Tedavi edilmeleri gerekir.

Ebeveynler bıngıldağı kontrol edebilir mi? Nasıl?

Bebeğin baş bölgesini alından arkaya doğru normalden biraz daha fazla basınçla okşadığımızda saçlı deri altında bıngıldağı yumuşak bir doku olarak rahatlıkla hissedebiliriz. Öte yandan ailenin sürekli bıngıldağı kontrol etmesine de gerek yoktur. Bıngıldak kapanıncaya dek çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından yapılan rutin muayenelerde kontrol edilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *