• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bebeklerde Konak Temizleme
  • 0

Bebeklerde Konak Temizleme

Konak, yaşamın ilk haftalarında ortaya çıkan ve saçlı deride görülen bir cilt problemidir. Doğumdan sonra bebeğin saçları dökülür yerine yenileri çıkar. Konak genellikle ilk kez bu dönemde ortaya çıkar. Kafa derisinde kuru cilt kabukları görülmeye başlar. Bu durum zaman içinde tüm saçlı deriye yayılır. Beyaz ya da sarı-kahverengi görünümde lekeli kuru bir cilt tabakası oluşur. Kuru cilt bebeği rahatsız eder. Bu nedenle cilt dokusunun nemlendirilerek yumuşatılması gerekir. Konak 1 yaşına ulaşıncaya dek bebeklerin çoğunda görülen, medikal bir tedavi gerektirmeyen, zaman içinde geçmesi beklenen, bebek cildinin dış dünyaya uyum sağlarken gösterdiği bir reaksiyondur. Genellikle iyi bir bakımla 3 ay içinde hafifleyerek kaybolur.

Bebeklerde Konak Temizleme Yolları

Bebeklerde konak gelişmesini önlemek ya da oluşan konağın kısa sürede ortadan kalkması için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Nemlendirici Kullanın

Konağın tıbbi bir tedavisi yoktur. Bakımla ve temizlikle hafifletilmesi, çabucak geçmesi amaçlanır. 1 yaşına kadar da bebeklerin neredeyse tamamında konak durumu son bulur. Kafa derisini nemli tutmak konak temizliğindeki ilk adımdır. Bebekler için özel üretilmiş nemlendiricileri temin etmeniz ve bebeğinizin saçlı derisine nazikçe uygulamanız önerilir.

Banyoları Kısa Tutun

Uzun ve sıcak banyolar hassas ciltleri kurutur ve kepek oluşumuna neden olabilir. Bebek cildi oldukça hassastır ve kurumaya elverişlidir. Özellikle yazın bebeğinize her gün ılık ve kısa duşlar aldırmak önerilir. Soğuk kış aylarında ise haftada iki üç gün yeterli olacaktır. Banyo suyu sıcaklığını ise 36-37 derecelerde tutmanız yeterli olacaktır.

Bebeğinizin Saç Derisine Bebek Yağı Uygulayın

Kuruyan cilt dokusu bebeği rahatsız eder. Konak durumunda ilk önerilen şey saç derisinin kurumasının önüne geçmektir. Bunun için saç derisini az miktarda bebek yağı ile nemlendirmek oldukça faydalıdır.  Birkaç damla bebek yağını saç derisine damlatarak parmak uçlarınızla nazikçe uygulayabilirsiniz.

Bebeğinizin Başını Fırçalayın

Bebeğinizin saçlı derisini bebekler için özel üretilen saç fırçaları ile temizleyebilirsiniz. Böylece hem kepeklerle mücahale edebilir hem de kurumuş cilt dokusunu rahatlatabilirsiniz. Böylece pul pul olan cildin bir kısmı da nazikçe giderilebilir. Banyodan sonra saçlara bebek yağı damlatarak fırçayı kullanabilirsiniz.

Baş Masajı Yapın

Nazik bir baş masajı bebeğinizi rahatlatır. Aynı zamanda konakları da temizler. Parmak uçlarınızı bebeğinizin kafasında nazikçe hareket ettirebilirsiniz. Böylece pul pul dökülen ölü deri ciltten ayrılarak düşer. Bebeklerin kafası hala gelişmekte olduğundan parmaklarınızla kafatasına bastırmamanız gerekir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *