• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
  • 0

Bebeklerde Kaka Renkleri

Bebeklerin kakaları farklı yoğunlukta ve farklı renkte olabilir. Özellikle kaka rengi bebeğin sağlık durumu hakkında bazı tüyolar verebilir. Normalden farklı bir kaka rengi aileleri kaygılandırabilir. Özellikle ek gıdayla beslenmeye başlayan bebeklerde kaka renginde değişiklikler olabilir. Peki, hangi kaka rengi ne anlama gelir?

Siyah: Bebeklerde siyah kaka sadece doğumdan sonra ilk 24 saat içinde görülür. Bu siyah renkli ilk dışkıya mekonyum adı verilir. Bebekte daha sonra böyle siyah renkte bir kakanın görülmesi beklenmez.

Koyu Yeşil: Tüketilen mama ve/veya besinlerin demir yönünden zengin olması ya da çocuğun demir takviyesi alması bu kaka rengine neden olabilir

Yeşil: Bebeklerde yeşil kaka farklı dönemlerde görülebilir. Normal renginden farklı bir kaka söz konusuysa bu genelde yeşil renktedir. Ek gıdaya yeni başlayan bebeklerde ıspanak, bezelye gibi yeşil sebzeler dışkı rengini yeşile çevirebilir. Annenin tükettiği besinlerde bebeğin kaka rengini etkileyebilir. Annenin yeşil sebze tüketmesi, antibiyotik veya demir takviyesi kullanması durumunda yeşil renkte bir dışkıyla karşılaşılabilir. Diş çıkarma döneminde de dışkı bazen yeşil rengine dönüşebilir. Soğuk algınlığı, besin zehirlenmesi veya bağırsak enfeksiyonları da yeşil dışkıya neden olabilir.

Koyu Sarı: Devam sütü ve/veya formül mama ile beslenen bebeklerde koyu sarı-kahverengi, katı, yoğun dışkılama görülebilir.

Altın Sarısı: Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası bazen altın sarısı, hardal renginde olabilir. Bu kaka genelde kısmen sulu ve tanecikli olur.

Beyaz: Bebeklerde beyaz renk kaka nadir görülür. Kakaya kahverengi halini veren karaciğerde üretilen ve safra kesesinde biriken safra sıvısıdır. Bebeğin kakası beyaz renkteyse karaciğer ve safra kesesinde bir sorun söz konusu olabilir.

Renginin dışında kakanın kıvamı da önemlidir. Özellikle bebek bir enfeksiyon hastalığı geçirirken kaka sümüksü bir hal alabilir.

Kanlı kaka da aileleri endişelendiren bir diğer durumdur. Kakada kan görmek her zaman ciddi bir hastalığın nedeni olmaz. Kakada kan görmenin en sık nedeni bebeğin kabız olması ve dışkısını yaparken poposunda çatlak oluşmasıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar ve protein alerjisi de kanlı kakaya neden olabilir. Kakada kan görmenin nedenleri ve çözümleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmak Gerekir?

Normalden farklı bir kaka rengi her zaman önemsenmelidir. Bebeğinizin kakasında renk değişikliği varsa bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Ayrıca kaka 1-2 günden daha uzun bir süre sümüksü haldeyse yine hekime başvurmak faydalı olacaktır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *