• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bebeklerde Antibiyotik Kullanılır mı?
  • 0

Bebeklerde Antibiyotik Kullanılır mı?

Evet, kullanılır. Ancak önemli olan hangi hastalıklarda antibiyotik kullanıp kullanılmayacağıdır. Antibiyotikler bakteriyel hastalıklarla mücadele etmemize yardım eder. Hatta yeri geldiğinde hayat kurtarır. Bu nedenle bir yenidoğana dahi gerekiyorsa antibiyotik başlanabilir. Dikkat edilmesi gereken konu ise antibiyotiğin bilinçli kullanımıdır. Yani çocuklarımız her hasta olduğunda antibiyotik aramamalı, hekimimizden antibiyotik talep etmemeliyiz. Çünkü gereksiz antibiyotik kullanımı antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlara ve uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu konu önemli çünkü gereksiz antibiyotik kullanımı çok yaygın… Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü antibiyotiklerin yaklaşık % 50’sinin gereksiz yere kullanıldığını belirtiyor.

Antibiyotik Nedir?

Bakterilerin yol açtığı enfeksiyon hastalıklarını tedavi etmek için antibiyotiklere ihtiyaç duyarız. Antibiyotikler, bakterilerin beslenme ve üremelerinin önüne geçer. Kısa zamanda bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ancak antibiyotiklerin viral hastalıkların tedavisinde yeri yoktur. Örneğin soğuk algınlığı, grip, el ayak ağız hastalığı gibi birçok hastalıkta antibiyotiklere başvurulmaz. Yine bakteriyel enfeksiyonlardan bağımsız farklı nedenlerle ortaya çıkan ateşte de antibiyotik kullanılmaz. Zira antibiyotik bir ateş düşürücü değildir.

Bebeklerde Antibiyotik Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bakteriyel hastalıkları tedavi etmek için bebeklerde antibiyotik kullanmak gerekir. Bu hastalıklardan bazıları şöyledir: orta kulak enfeksiyonu, sinüzit, menenjit, zatürre, idrar yolu enfeksiyonu, kan dolaşımı enfeksiyonları…

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı Nasıldır?

Doktorunuzun önerdiği şekilde günde 1 veya 2 kez antibiyotik kullanmak gerekir. Antibiyotiğe başladıktan sonraki 2-4 gün içinde bebeğiniz kendini daha iyi hisseder. Ancak bakterilerin tamamen yok olması ve antibiyotiklere karşı direnç oluşmaması için antibiyotik kullanımını bir haftaya tamamlamak gerekebilir. Bebeğinizi takip eden çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı bu konuda size en doğru bilgiyi verecektir.

Antibiyotiklerin Yan Etkisi Var mıdır?

Antibiyotiklere tamamen zararsız demek mümkün değildir. Ancak hastalıkların tedavisinde bir kar zarar hesabı yapmak gerekir. Antibiyotik kullanımının gerekli olduğu hastalıklarda antibiyotik almak son derece yararlı ve gereklidir. Peki, antibiyotikler bebeklerde ne tür yan etkiler gösterir? Ciltte döküntü şeklinde alerjik reaksiyon, bulantı, ishal, mide ağrısı, kabızlık, uykuya eğilim ilk akla gelen yan etkilerdir. Antibiyotik kullanan ortalama her 10 bebekten 1’inde yan etkiler görülebilir. Antibiyotikler bebeklerde doğrudan sindirim ve bağışıklık sistemini etkiler. Bu etkiyi azaltmak için bebeğiniz antibiyotik kullanırken anne sütünü kesmemek, doktorunuz önerisiyle de probiyotik ve prebiyotik içeren mamalar tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Bebeğine Antibiyotik Veren Ebeveynlere Tavsiyeler

  • Antibiyotiği her seferinde aynı saatte verin.
  • Bebeğinizin sadece antibiyotikle iyileşeceğini düşünüp, hekiminize antibiyotik konusunda ısrarcı olmayın.
  • Uygun ortamda saklayın.
  • Bilinçsiz olarak hekiminize danışmadan bebeğinize antibiyotik vermeyin. Siz de almayın.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *