• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bebekler Neden Ağlar?

  Bebekler Neden Ağlar?

  Her bebek ağlar. Bazıları az… bazıları çok… Yenidoğan döneminde bu ağlama ebeveynleri rahatsız etmez. Aksine evin içindeki yeni bireyin varlığıyla mutlu olurlar. Ancak zamanla bebeğin sürekli ağlaması çiftler arasında gerginleşmeye ve huzursuzluğa yol açabilir. Bu durumda bebeğin ağlama sebebinin keşfedilmesi ve yatıştırılması gerekir.

  Ağlama sesinin mutlu ettiği tek an…

  Bebekler ağlayarak dünyaya gelir. Peki neden? Doğmadan önce bebeğin akciğerlerinin görevini, göbek kordonu ile annesi üstlenir. Doğumdan sonra bebeğin göbek bağı kesilir ve bebeğin akciğerleri çalışmaya/açılmaya başlar. İşte bu ağrı verir. Dünyaya gözlerini açan yenidoğan ilk kez solunum yapar ve duyduğu ağrıyla birlikte ağlamaya başlar.

  Peki, bebekler günlük yaşamlarında niçin ağlar ? Bunun nedenlerine bakmaya çalışalım:

  Acıkınca ağlayabilir

  Özellikle yenidoğan döneminde bebekler sık sık ağlayarak uyanır. Bunun akla gelen ilk nedeni acıkmış olmalarıdır. Bebeğin beslenmesinin üstünden üç saat geçtiyse kendiliğinden uyanmasını beklemeden, anneler çocuklarını uyandırarak emzirebilirler. Yenidoğanların mide hacmi küçüktür. Ayrıca sindirimleride hızlı hareket eder. Bu da kısa sürelerle acıkması ve beslenme ihtiyacının ortaya çıkmasına sebep olur. Nihayetinde de minik dostumuz ağlayarak acıktığını bize gösterir.

  Burunları tıkanabilir

  Yetişkinler olarak ağzımızdan mı burnumuzdan mı daha çok nefes alırız? Cevap kişiden kişiye değişebilir. Ancak gün içinde sık sık ağız yoluyla nefes alırız. Ancak bebeklerde bu mümkün değildir. Bebekler ağızdan nefes almayı bilmez ve sadece burun yoluyla nefes alabilirler. Ancak bildiğimiz gibi bebeklerin burnu çeşitli nedenlerle tıkanabilir. Bu tıkanıklıkta nefes almalarını güçleştirir. Nihayetinde de bebek ağlamaya başlar. Bu durumda burun tıkanıklığının giderilmesi oldukça önemlidir. Bir çocuk doktoruyla da mutlaka görüşülmesi önerilir.

  Ev sıcaklığı yüksek gelebilir

  Ebevenyler en korktuğu şey bebeklerinin üşümesidir. Bu yüzden yazın camlar açılmaz ve her zaman ev sıcaklığı yüksek tutulur. Ancak bilinenin aksine bu durum bebekleri rahatsız edebilir. Sıcaktan bunalan bebek de ağlamaya başlar. Ev ısısının 21-24 derece arasında olması bebeklerin sıcaktan bunalmaması için uygun olacaktır.

  Kıyafetlerinden sıkılabilir

  Bir üst madde de belirttiğimiz gibi, ailelerin en büyük korkusu bebeklerinin üşümesidir. Bunun başka bir sonucu olarak da bebeklerini kat kat giydirme eğilimindedirler. Bunun sonucunda da yine sıcaktan bunalan bebek ağlayabilir. Kendi kıyafetinizden sadece bir kat fazla giydirmek bebeğiniz için yeterlidir. Peki, bebeğimizin üşümemesi için bu yeterli midir? Evet ancak bununla birlikte doğumdan sonraki ilk 2 hafta şapka ve ilk 1 ay eldiven takmaları da üşümemeleri için yeterli olacaktır.

  Gaz rahatsız eder

  Bebeklerin ağlamasına en sık neden olan durumlardan biri de gaz sancısıdır. Doğumdan sonraki ikinci veya üçüncü haftada gaz sancısı yaşanabilir. Genelde ikinci aya kadar bu sancılarla dönem dönem karşılaşılır ancak sonrasında kendiliğinde kaybolur. Bebeğin ağrısı çok arttıysa ve ağlaması kesilmiyorsa çocuk doktorunuz ile görüşmeniz önerilir. Hekiminizin önerdiği gaz ilaçları ile bu sorun çözülecektir.

  Havasız ortam ağlatabilir

  Solunum yolları gelişmekte olan bebek hava almak ister. Ancak evlerimizde yanan kalorifer havayı kurutur. Bu havasız ortamdan rahatsız olan bebek de ağlayabilir. Mümkün olduğunca bebeğin odasını ve evi havalandırmakta fayda var.

  Gıda alerjileri

  Bebeklerde karşılaşılan gıda alerjilerinden biri, inek sütü alerjisidir. Anne sütü ile beslenen bazı bebekler annenin tükettiği süt ve süt ürünlerinden etkilenerek alerjik reaksiyon gösterir. Bunun sonucunda bebekte aşırı ağlayabilir. Gaz sancısı ve kabızlık çekebilir.

  İnek sütü alerjisi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  Kabızlık

  Bebekler anne sütüyle beslenirken günde 6-8 kez kaka yapabilir. Ancak bu rakam bebekten bebeğe ve bazı periyotlarla değişebilir. Öyle ki, bebek bir hafta boyunca dahi kaka yapmayabilir. Bu durumda karında şişlik ve ağlama görülür. Kabızlık geçse bile makatta oluşan çatlak bebeği bir süre daha rahatsız eder ve bebekte ağlamasını sürdürür. Kabızlık ve makat çatlağı durumlarında uzman hekimle konuşmakta fayda vardır.

  Peki, bebeğimin ağlamasını nasıl durdurabilirim?

  Zamanla ebeveynler bebeklerini daha iyi tanır ve ağlama nedenlerini daha iyi keşfeder. Ağlama bir gaz sıkışması, buruna bir madde kaçması ya da bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir. Ancak bebek bunaldığı, acıktığı, huzursuz olduğu, gaz çıkaramadığı için ağlıyorsa hepimizin bildiği şu yöntemlere başvurulabilir:

  • Ten teması
  • Ilık bir duş
  • Emzirme
  • Rahatlatıcı Müzikler

  Az ağlamalı günler dilerim 🙂