• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bebekler İçin Önemli Vitaminler
  • 0

Bebekler İçin Önemli Vitaminler

Vitamin ve mineraller bebeklerin sağlıklı büyümesi için kritik önem taşır. 6 aylık olan bebek ek gıda almaya başlar ve gelişimini de böyle sürdürür. Aldıkları vitamin ve mineraller sayesinde büyürler, gelişirler. Peki, hangi vitamin ne işe yarar ve hangi besinlerde bulunur?

A vitamini

Enfeksiyonlara karşı direnci artırır, sağlıklı büyümeye yardımcı olur; göz, kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur. A vitamini, vücuttaki akyuvar hücreleri güçlendirir, bağışıklık sürecini destekler. A vitamini eksiliği görülen bebekler viral enfeksiyona daha sık yakalanır. Bu yüzden bebeklerde hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için A vitamini oldukça önemlidir. A vitaminini anne sütüyle birlikte kayısı, havuç, brokoli, ıspanak, havuç ve koyu yeşil renkli sebzeler de bulunur. A vitamini eksikliği en çokta prematüre bebekler için bir sorun teşkil eder. Prematüre bebeklerin doğumda A vitamini deposu yoktur. A vitamini eksikliği prematüre bebeklerde kronik akciğer hastalığı gelişme riskini arttırmaktadır.

C vitamini

Vücudun savunma sistemini güçlendirir, damarların sağlıklı olmasını sağlar. Kış aylarının az hastalıklı atlatılmasına katkıda bulunur. İnsan vücudunda üretilmez. Bu nedenle besinlerden almak gerekir. C vitamini eksikliği sonucu iskorbüt hastalığı ortaya çıkabilir. Bu hastalık vücutta kansızlık, halsizlik ve yorgunluk, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun belirli bölümlerinde şişlik ve kanamaya neden olabilir. C vitamini, maydanoz, kavun, domates, mandalina, portakal ve turunçgillerde bulunur.

D vitamini

Kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutunmasını sağlar. Sağlıklı bir kemik ve diş yapısının oluşmasına yardımcı olur. Kas, bağışıklık ve sinir sistemine katkıda bulunur. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm gibi kemik hastalıklarına ve ileri yaşlarda kemik erimesine yol açabilir. D vitamini güneş yoluyla alınır, bir miktarda süt ve süt ürünlerinde bulunur.

E vitamini

Antioksidan özelliğine sahiptir ve hücre yenilemesine katkıda bulunur. Çocuklar için ise günlük gereksinim çocuğun yaşına göre 3-10 mg aralığında değişmektedir. Zeytinyağı, fındık, badem, ceviz, ıspanak, maydanoz, marul, lahana, brokoli, kırmızı et, yumurta gibi besinlerde bulunur.

K vitamini

Kanın pıhtılaşması için gerekli proteinlerin üretiminde rol alır. K vitamini eksikliği sonucu yenidoğanlarda “yenidoğan kanama hastalığı” olarak tanımlanan bir kanama bozukluğu hastalığı ortaya çıkabilir. Yeşil yapraklı sebzelerden ve büyük ölçüde et, peynir ve yumurtadan elde edilir. Bebeklerde K vitamini eksikliği hayati boyuttaysa bebeğe K vitamini takviyesi, ağız yolu veya damar yolundan verilir.

B12

B12 vitamini, nörolojik fonksiyonların sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olur. B12 eksikliği, bebeklerde ve çocuklarda gelişim geriliğine neden olabilir. B 12 bir miktar anne sütünde bulunur. Ek olarak, kırmızı et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir ve yumurtada da mevcuttur. B Grubu diğer vitaminler (B2, B3, B6) da bebek için önemlidir. Yine aynı gıdalardan bu vitaminlerde elde edilebilmektedir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *