• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bebek Beslenmesinde Annelerin En Sık Sorduğu 5 Soru
  • 0

Bebek Beslenmesinde Annelerin En Sık Sorduğu 5 Soru

Cocukklinigi instagram hesabımıza annelerden çok fazla soru alıyoruz. Bu konuların ciddi bir kısmı ise beslenme üzerine. Çocuk uzmanları olarak bu sorulara kısa ve net cevaplar vermeye gayret ettik. Siz de cocukklinigi instagram hesabımızı takip edebilir, hem çocuk sağlığı üzerine en güncel bilgileri edinebilir hem de aklınıza takılan soruları günün her saati çocuk uzmanlarına yöneltebilirsiniz.

Ek gıdaya ne zaman başlamalıyız?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş altıncı aydan sonra olmalıdır. İlk altı ay yalnızca anne sütü tüketmek gerekir. Suya dahi gerek yoktur. Ek gıdaya başladıktan sonra da anne sütü bırakılmamalı “anne sütü + ek gıda” şeklinde yola devam edilmelidir. Anne sütünün erken bırakıldığı senaryoda anne sütünün verimi azalır. Çocukta demir eksikliği anemisi görülme riski yükselir.

Tamamlayıcı gıdalara geç başlandığı senaryo da ise bebek günlük ihtiyacı olan enerji miktarını alamaz. Bebek büyüdükçe ihtiyacı olan enerji miktarı artar. Anne sütü tek başına bu ihtiyacı karşılayamaz. Bu nedenle çok gecikmeden ek gıda alımına başlamak gerekir.

Bebeğime ek gıda ne verebilirim?

  • 6 aylık bebeklere: Sebze olarak havuç, tahıl, patates. Meyve olarak armut, şeftali, elma, kayısı, avokado, erik. Ek olarak peynir ve yoğurt.  Tüm bu besinler altı aylık bebeğe püre halde verilmelidir.
  • 7 aylık bebeklere: Bir önceki aya ek sebze olarak yeşil fasulye, brokoli, bezelye, karnabahar, bamya, enginar, pırasa, ıspanak, semizotu, kereviz, domates, salatalık. Meyve olarak mandalina, vişne, kavun, karpuz. Ek olarak şehriye, bulgur, et ve tavuk. Bu besinleri yine püre halde bebeğinize verebilirsiniz. Uygun besinleri çatalla ezerek de küçük yavrunuza verebilirsiniz.
  • 8 aylık bebeklerde: Önceki aylara ek sebze olarak dereotu, maydanoz, pazı, limon ve turp. Meyve olarak incir ve yenidünya. Kuru baklagil olarak mercimek, fasulye, nohut, barbunya. Ek olarak balık, süt ürünleri, fındık, fıstık. Tüm bu besinler çatalla ezilerek veya püre halinde bebeğinize verilebilir.
  • 9-12 ay arası bebeklerde: Önceki aylardaki tüm besinler alınabilir. Ayrıca ev yemekleri de verilebilir. Ek gıdaların daha pütürlü olmasına dikkat edilmelidir.
  • 12-23 ay arası bebeklerde: Aile ne yiyorsa bebek de aynı gıdaları tüketebilir. Makarna, dolma, balık, tavuk, et, mercimek ve unlu mamullerle beslenebilir. Parça parça vermekte yarar vardır.

Not: Yeni yeni ek gıda almaya başlayan bebekte alerjik reaksiyon ortaya çıkabilir. Bebeğin hangi gıdaya karşı alerjisi olduğunu keşfedip diyetinden o besini çıkarmak gerekmektedir. Bir çocuk uzmanıyla ve mümkünse çocuk alerji uzmanıyla da görüşmekte fayda vardır.

Bebek beslenmesinde keçi sütü kullanılabilir mi?

Keçi sütü anne sütünden daha çok proteine sahiptir. Bu nedenle faydalı görülebilir. Ancak keçi sütü aynı zamanda yüksek miktarda sodyum içerir. Bu da böbreklerin daha fazla çalışması demektir. Yani böbreklere zarar verme riski söz konusudur. Ayrıca keçi sütünde bulunan folik asit anne sütündekinden düşüktür. Bebeğin beyin gelişimi için önemli olan bu maddenin eksikliği beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Süt ile pekmez beraber tüketilebilir mi?

Pekmez hem demir hem kalsiyum açısından zengindir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için faydalı bir besindir. Ancak sütle pekmez karıştığında pekmezde bulunan demir vitamini ya azalır ya yok olur. Yine de çocuğunuz sütü tek başına içmiyorsa tatlandırmak için toz şeker atmak yerine bal veya pekmezi tercih edebilirsiniz. Ancak bir yaşına kadar bal tüketimini pek önermeyiz. Bunun nedeni de alerji riskinin görece diğer besinlere göre yüksek oluşudur.

Bebek beslenmesinde tuz ve şekerin sakıncası nedir?

Şekerin içinde barındırdığı enerji hariç bireye verebileceği bir fayda yoktur. Bebekler için de bu durum geçerlidir. Ancak fazla tüketimi zararlıdır. Diş çürüklerine, iştahsızlığa, fazla kiloya ve ileri yaşlarda çocuğun obeziteye meyilinin artmasına neden olabilir.

Hazır meyveli yoğurtlarda ve bebek bisküvilerinde de şeker bulunmaktadır. Bu tür gıdaların da ya tüketilmemesini ya da minimize edilmesini öneriyoruz. Ancak en iyisi tabii ki bebeği bu tür besinlerle hiç tanıştırmamaktır.

Tuz ise böbrekler için zararlıdır. Bu her yaştan birey için böyledir. Ancak bebeklerin böbrekleri ve böbrek kanalları daha hassastır. Yani fazla tuza karşı daha duyarlıdır. Tuz, böbreklerin yükünü artırır. Bu nedenle yemeklerin tuz miktarını mümkün olduğunca az tutmakta fayda vardır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *