• Hotline: +3 (092) 508-38-01
 • Address: 23, Medical Str., New York, USA
 • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bebeğime Hangi Biberonu Almalıyım?
 • 0

Bebeğime Hangi Biberonu Almalıyım?

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerekir. Normal şartlar altında bu süre içinde biberon kullanımına gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda bebeğin erken dönemde mama almaya başlaması gerekebilir ve biberona başlamak kaçınılmaz hale gelebilir. Öte yandan biberona mümkün olduğunca geç başlamak gerekir. Neden? Biberona erken başlamak bebeğin annesinin memesine olan ilgisi kesebilir. Bebeğinizi beslemek için biberona başladıysanız 2 yaşından sonra biberon kullanımını mutlaka kesmeniz gerekir. Peki, kullanacağımız biberon nasıl olmalıdır? Biberon alırken nelere dikkat etmeliyiz?  

Biberon Şişesi Nasıl Olmalı?

Piyasada cam, silikon ve plastik biberon şişeleri mevcuttur. Güvenilir markalardan alındığı sürece 3 şişe türü de kullanılabilir.  Ancak her birinin farklı artıları ve eksileri vardır. Bunlar nelerdir?

 • Plastik: Hafif ve dayanıklıdır. Kırılmazdır, fiyatı uygundur.  Ancak uzun süreli kullanılmaması, belli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Ayrıca kimyasal madde içerme riski de vardır. FDA ve BPA gibi maddeleri içermeyen plastik biberonları tercih etmek gerekir.
 • Cam: Uzun ömürlüdür ve kolay temizlenebilir. En sağlıklı biberon şişesi olarak düşünülebilir. Ancak kırılma riski vardır, bu da bebeklerimizi tehlikeye atabilir. Ağırdır ve plastik şişe türlerine göre daha pahalıdır. Yere düşüp kırılmasını engellemek için ise silikon kılıflar kullanılabilir.
 • Silikon: Hafiftir ve kırılması pek mümkün değildir. Bükülebilir olması ise en önemli avantajıdır. Ancak diğer şişe türlerine göre daha pahalıdır ve sadece eczanelerde satılabilir. Silikon da kimyasal bir madde olduğu için Bisfenol A(BPA) içermeyen türleri tercih edilmelidir.

Biberon tercihi yapmadan önce hekiminize, hemşirenize ve bebeğini biberon ile besleyen tanıdığınız annelere danışmanız da faydalı olacaktır. Öte yandan aldığınız biberonu bebeğinizin sevip sevmeyeceği de bir soru işaretidir. Bu nedenle renkli, ilgi çeken biberonlar almanız işinizi kolaylaştırabilir.

Biberon Boyutu Nasıl Olmalı?

 • Yenidoğanlar için 90-150 ml biberonlar
 • 3-6 aylık bebekler için 240-260 ml biberonlar
 • 6 aylığın geçmiş bebekler için 320-340 ml biberonlar kullanılabilir.

Biberon Şekli Nasıl Olmalı?

Piyasada yuvarlak, köşeli ve üçgen olmak üzere farklı biberon şekilleri mevcuttur. Uzun yıllardır kullanılan ve standart biberon şekli olarak bilinen yuvarlak olanlarıdır. Bu biberonların temizliği ve kullanımı rahattır. Öte yandan köşeli ve üçgen biberonlar da ebeveynler tarafından tercih edilebilir. Bebeğimizin sağlığı açısından da bir risk oluşturmaz.

Biberon Seçiminde Meme Ucu

Biberon iki bileşenden oluşur; şişe ve meme ucu. Şişeden bahsettik peki ya meme ucu nasıl olmalı? Piyasada iki tip biberon meme ucu vardır. Lateks olanlar yumuşaktır, esnektir. Ancak uzun ömürlü değildir. Ayrıca bebeklerde alerjik reaksiyona da neden olabilir. Silikon meme ucu ise daha sıkıdır. Ancak çok daha uzun süreli kullanılabilir.

Biberon Nasıl Temizlenir?

Konu bebeğimiz olduğunda en önemli konulardan biri hijyendir. Hem biberon şişesi hem de meme ucu kaynar suda iyice temizlenmeli ve durulanmalıdır. Bu temizlik düzenli olarak yapılmalıdır. Birçok biberon türü ve markası da bulaşık makinasında yıkanabilmektedir. Ancak yine de kullanacağınız biberonun kullanma kılavuzuna bir göz atmanızı öneririz.

Biberon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bebeğiniz kemirmeye çalışarak biberon meme ucuna hasar verebilir. Bu durumda meme ucunu değiştirin.
 • Biberonu mikrodalga fırında ısıtmayın.
 • Biberonu yıkadıktan sonra iyice duruladığınızdan emin olun.
 • Çatlamış, solmuş, kötü kokan biberonları kullanmayın.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *