• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Bebeğim Kafasını Duvara Neden Vuruyor?
  • 0

Bebeğim Kafasını Duvara Neden Vuruyor?

İlginçtir ama bazı bebekler yaşamlarının ilk dönemlerinde kafalarını duvar, zemin gibi sert bir yere vurmaya meyil ederler. Bu durumu gören ebeveynler hem şaşırır hem korkar. Neden daha 1 yaşını bile doldurmamış bir bebek kafasını duvarlara vurur? Bebekler kafasını en sık 10 aylıkken vurmaya meyil ederler. Peki, ama neden? Bunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte bazı nedenler sıralanabilir.

Bebekler Hangi Nedenlerle Kafalarını Vururlar?

Diş çıkaramama: Bebekler dişlerini ilk kez 6 aylık oldukları zaman çıkarmaya başlarlar. Bu süreç genellikle 28 aylık oluncaya dek devam eder. Birçok bebek ilk kez diş çıkarırken zorlanır ve acı duyar. Bu ağrı bazı bebekler için çok zorlayıcı olabilir ve bu bebeklerden bazıları da kafasını sert bir yere vurarak ağrısını dindirmeye çalışabilir.

Kulak iltihabı: Bebek kulağını ve kafanın yan tarafını sert bir yere sürtmeye, vurmaya çalışır. Rahatsızlığını kendi kendine dindirmeye çabalar.

Kendini ifade etme isteği: 10 aylık bebek henüz derdini anlatacak büyüklüğe gelmemiştir.  Kendini ifade etmenin en önemli yolu da ağlamaktır. Ancak bazı bebeklerde ebeveyninin kendisini anlamadığı ya da yanlış anladığı durumlarda sinirlenir ve sinirlendiğini göstermek için de kafasını bulduğu en sert cisme vurmaya çalışır.

İlgi çekme: Her bebek ilgi ister. Bazı bebekler yeterince ilgi göremediğini hissettiği için kafasını sert bir yere vurarak ilgi çekmeye çalışabilir. Ancak bu bebekler muhtemelen daha önce bir diş ağrısı ya da kulak ağrısı neticesinde kafasını sert bir yere vurmuş ve bunun dikkat çeken bir davranış olduğunu keşfetmiştir. Bu nedenle de anne babasından ilgi beklediği zaman yeniden bu yola başvurabilir.

Keşif: Bebekler tüm çevrelerini keşfetmeye çalışırlar. Sıcak mı diye ütüye dokunmaya çalışmak, prizleri kurcalamak, bulduğu bir cismi ağzına götürmek çocuklarda gördüğümüz durumlardır. Bazı bebekler sırf bu nedenle de gördükleri ilgi çekici, sert bir yere kafalarını vurmayı deneyimlemek isteyebilirler.

Bebeğim Ne Zaman Kafasını Vurmayı Bırakacak

Öncelikle bunun çok uzun sürmeyeceğine emin olun. Ayrıca bebeğinizin kafasının acımadığından da emin olun. Çünkü bir kere kafasını sert bir yere vuran ve canı acıyan bir bebek bunu bir daha yapmaz.

Buradaki diğer bir önemli mesele ise bebeğin neden kafasını vurduğudur. İlgi mi çekmek istiyor yoksa bir rahatsızlığı mı var? Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkları giderildiğinde çocuğumuzun bu eylemi de ortadan kalkar.

Öte yandan bebeğimizin bir rahatsızlığı yoksa ve ilgi çekmek için bu davranışı sergiliyorsa kendisiyle ilgilenip, bunun yanlış bir şey olduğunu söyleyin. Öte yandan canınız yanmıyor gibi davranmak da bir seçenek olabilir. Çünkü bebeğin bu eylemi yapmasının nedeni sizin ilginizi çekmektir. Böyle bir davranışla ilginizi çekemediğinde bu davranışı yapmaktan vazgeçecektir.

Bu arada bebeğinizin kafasını vurduğu zemine daha yumuşak bir halı sermek ve duvarlara erişimini mümkün olduğunca engellemek de küçük yavrunuzun canının acımamasına yardımcı olacaktır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *