• Hotline: +3 (092) 508-38-01
  • Address: 23, Medical Str., New York, USA
  • Mon-Sat: 8:00AM - 7:00PM
Anne Sütü Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış
  • 0

Anne Sütü Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ayki tüm gereksinimlerini tek başına karşılayan mucize bir besindir. Anne sütünün doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde bebeğe verilmesini, ilk 6 ay tek başına, 2 yaşına kadar da ek besinle birlikte devam edilmesi öneriliyor. Ancak anne sütü ve emzirmeyle ilgili toplumda doğru sanılan bazı hatalı bilgiler annelerin gereksiz yere endişeye kapılmalarına neden olabiliyor. Şimdi, bunların doğrularını öğrenelim.

Bebeğim ağlıyor, demek ki sütüm yetmiyor. YANLIŞ!

Bebek ağlamasının onlarca farklı nedeni var. Her annede bebeğine yetecek kadar süt olur. Bebeğinizi düzenli aralıklarla emzirdiğinizde bebeğiniz sağlıkla gelişimine devam edecektir. Rutin doktor muayenesinde bebeğinize yapılan tartı kontrollerinde anne sütünüzün yeterli olup olmadığı ortaya çıkar. Yapılan kontrollerde bebeğiniz yeterli kiloda ve sağlıklı ise endişelenmenize gerek yok demektir.

Sütüm sulu ve açık renk. Demek ki kaliteli değil. YANLIŞ! 

Kolostrum bebek için oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkı verir. Ancak anne sütü bir hafta içinde değişime uğrar. Daha açık ve açık beyaz renkli bir hal alır. Zaten normali budur. Bu sütte de protein, mineral ve diğer tüm besinler mevcuttur.

Ek besine geçtiğimde bebeğim anne sütüne ihtiyaç duymaz. YANLIŞ!

Bebeğinizi ilk 6 ay anne sütüyle beslemelisiniz. Bunu zaten biliyoruz. Ancak en az 1 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesini öneriyoruz. Bebek öğününün 8. aya kadar yüzde 70-80 oranında anne sütü olması gerekiyor. 9-12 ay arasında bu oran yarı yarıya olabilir. Mümkünse 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmelidir.

Memem çok küçük, sütüm az olabilir. YANLIŞ!

Anne sütünün miktarı ve kalitesi memenin boyutuyla ilgili değildir.

Bebeğimi biberonla beslemenin zararı yok. YANLIŞ

Doğumdan sonra iş hayatına dönen annelerin bebekleri anne sütünü biberonla almaya devam ediyor. Ancak doğumdan sonraki ilk 4-6 hafta biberondan değil anne memesinden beslenmek gerekiyor. Böylece anne sütü daha kolay sindiriliyor ve bebek-anne arasındaki duygusal bağ güçleniyor.

İkiz bebeklerim oldu. Sütüm yetmez. YANLIŞ!

Anne sütü ikiz bebeklere de rahatlıkla yeter. Hatta ikisini birden aynı anda emzirmek bile mümkün.

Hastayım, bebeğimi emziremem. YANLIŞ!

Bazı nadir durumlar hariç anne bebeğini emzirmeye devam edebilir. Örneğin grip ya da nezleyken emzirmenin bir sakıncası yok. Anne sütüyle bu hastalıklar geçmez. Ancak solunum yoluyla geçebilir. Bu nedenle maske takabilirsiniz. Öte yandan kanser tedavisi gören, radyoterapi alan ya da epilepsi ilaçları kullanan annelerin bebeklerini emzirmeden önce hekimleriyle konuşmaları öneriliyor.

Vitamin alırsam sütüm artar. YANLIŞ!

Bebeğini emziren annelerin yeterli ve dengeli beslenmesi önemlidir. İlave vitamin alımına gerek yoktur.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *